levoca_2

  • Mesto Levoča
  • Adresa: Informačná kancelária mesta Levoča (IKLE), Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
  • Mail: ikle@levoca.sk
  • Web: www.levoca.sk
  • Tel.: +421534513763
  • GPS: 49.027675, 20.589539 (IKLE)

 

 

LEVOČA – JAGAVÝ KLENOT SPIŠA

Levoča je historické mesto, ktoré má čo ponúknuť každému návštevníkovi. Prívlastok jagavého klenotu Spiša si právom zaslúži. Množstvo stáročných pamiatok, či dielo Majstra Pavla, priam žiaria nielen na Spiši, ale na mape svetového dedičstva.

Územie Levoče bolo trvalo osídlené už od doby kamennej. Svedčia o tom početné archeologické nálezy. Dobu bronzovú dokumentuje nájdené pohrebisko lužickej kultúry. Veľkomoravská doba podporila rozmach slovanského osídlenia a vzniku menších osád v celom okolí.

Listina podpísaná panovníkom Belom IV. z roku 1249 je zároveň prvou písomnou zmienkou o meste Levoča. V tej dobe nazývanou Leucha.

S príchodom germánskych kolonistov vznikla potreba mať hlavné mesto Spoločenstva spišských Nemcov. Stala sa ním práve Levoča v roku 1271. Významné mesto posilnilo svoj vplyv získaním rôznych práv. Začiatkom 14. storočia to bolo právo skladu. Už o storočie neskôr v meste zanechali pustošivú stopu husiti a bratrícke hnutie. Rok 1494 je označovaný ako rok kráľov. V Levoči sa stretol Vladislav II. Jagelonský – kráľ uhorský a český – s poľským kráľom Jánom Albertom. K ďalším stretnutiam vladárov došlo aj v roku 1497.

Slobodné kráľovské mesto Levoča (1317) s vysokou estetickou hodnotou vytvorilo nadčasové dedičstvo hodné obdivu.

TO NAJ Z LEVOČE

Celé mesto Levoča je od roku 1993 zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Stalo sa to aj vďaka najvýznamnejšej pamiatke mesta – Bazilike minor sv. Jakuba. Súčasťou chrámu je najvyšší gotický oltár na svete s výškou 18,62 metra.

Neprehliadnuteľnou dominantou námestia je radnica a blízko stojaca klietka hanby. V budove so zvonicou, kde sa niekedy rozhodovalo o vývoji dejín, sa dnes nachádza lákavá expozícia prístupná širokej verejnosti.

Juh námestia ozdobuje majestátny evanjelický kostol s kupolou, ktorá sa vypína nad podstavou v tvare gréckeho kríža. Bol postavený v klasicistickom slohu na mieste niekdajšieho chrámu.

Námestie Majstra Pavla s viac než šesťdesiatimi meštianskymi domami ohraničuje to najkrajšie v Levoči. Najpozoruhodnejší sa javí Thurzov dom s jedinečnou štítovou atikou.

Pôvodné mestské hradby s baštami a vstupnými bránami dodnes chránia centrálny poklad Levoče a podčiarkujú nezameniteľnosť mesta.

Kopec nad mestom ozdobuje Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Jedná sa o jedno z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku.

KULTÚRNY ŽIVOT

Medzinárodný kultúrny festival s názvom Dni Majstra Pavla premenia letom zaliate ulice Levoče na pulzujúce centrum Spiša. Vystúpenia umelcov priamo na ulici je podporené plenérom rezbárov, maliarov a fotografov zo Slovenska i zahraničia.

Prvá júlová nedeľa každoročne patrí najmasovejšiemu duchovnému podujatiu. Levočská Mariánska púť povoláva do Levoče desiatky tisíc veriacich. Tretieho júla 1995 za osobnej účasti pápeža Jána Pavla II. prišlo na Mariánsku horu vyše 650 000 pútnikov.

LEVOČA SI ŽIADA VIAC DNÍ

Oddych, relax a šport tiež patria medzi požiadavky návštevníkov. V rezorte Levočská Dolina si prídu na svoje malí aj veľkí. Letné biokúpalisko ponúka zábavu pre celú rodinu. Zaujme aj možnosť uloviť si vlastného pstruha a rovno si ho aj pripraviť a vychutnať. Levočské vrchy sú priam stvorené pre cykloturistiku. 380 km vyznačených cyklotrás ponúka vyžitie na niekoľko dní. Snehom zasypané vrchy obohatia zimnú sezónu o skvelú lyžovačku a sánkovačku. V lyžiarskom stredisku sa môžete učiť zimným radovánkam v lyžiarskej škole a škôlke. Reštaurácia, wellness, bowling a masáže sú samozrejmosťou.

V OKRUHU PÁR KILOMETROV

Komu bolo histórie málo, odporúčame navštíviť rovnako atraktívne mesto Kežmarok (28 km). Spišský hrad a Spišská Kapitula sú ďalšou neodmysliteľnou zastávkou na ceste po pokladoch Spiša (19 km).  Celoročne otvorené termálne kúpele Vrbov nenechajú nikoho chladným ani v zimných mesiacoch (22 km).