ÉRA KONÍ

Prvá pevnosť v Kežmarku bola vybudovaná v roku 1463 na mieste, kde stál Kláštor sv. Alžbety. Podoba opevnenia sa menila s  každým majiteľom hradu. K prestavbám dochádzalo aj pre početné požiare. Posledný veľký požiar vyčíňal v roku 1901. V tomto období dochádzalo ešte k jednej zásadnej zmene. Kone, ako bežný dopravný prostriedok, začali nahrádzať automobily.

Vznik Mestského múzea je naviazaný na rok 1931.

ČO SA UDIALO POTOM?

Hrad prechádzal čiastočnými rekonštrukciami. Zásadná obnova začala v roku 1960 a s prestávkami trvala takmer 60. rokov. Bývalé koniarne dnes slúžia na administratívne účely, lebo kone by ste na hrade hľadali márne. Zato autá si za hradnými múrmi našli svoje nový domov.

EXPOZÍCIA HISTORICK7CH VOZIDIEL

Výstava automobilových a motocyklových veteránov sa nachádza na nádvorí Kežmarského hradu. Sprístupnená bola v roku 2008. Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierok múzea a od členov Popradského Veteran car klubu.

Nádherné klenbové priestory strážia v štyroch miestnostiach skutočné skvosty. Kto by neobdivoval legendárny Ford T? Jeho sériová výroba na montážnej linke z tohto dopravného prostriedku vytvorila auto pre všetkých. Nádherne červená Škoda 154 z roku 1929 je unikátna. Jedná sa o hasičské auto, jediné svojho druhu v Európe, s ručnými striekačkami.

Figurína v dobovej francúzskej uniforme stráži policajný Renault 8. Zvlášť cenný je motocykel Indian Chief vyrobený v USA. Áno, uvidíte aj motocykle, trojkolky a dokonca aj historické bicykle pochádzajúce z minulého storočia.

Aby nebolo vyzradené všetko, navštívte túto úchvatnú expozíciu, ktorá je doplnená zväčšeninami dobových fotografií s motoristickou tematikou prevažne z ulíc Kežmarku a originálnymi smaltovanými tabuľami.

ROZHODNE NEVYNECHAJTE

V rozľahlom areáli hradu sa určite nebudete nudiť. Netradičné expozície a fundovaný výklad lektorov spravia z návštevy hradu zážitok. Približne tri minúty chôdze smerom do centa sa nachádza zrekonštruovaná expozícia Múzea bytovej kultúry (Hlavné námestie 55). Zaujímavý je aj Mariánsky kostol (Paulínsky kostol) pre osadenie v radovej zástavbe domov na Hranom námestí 53. Drevený artikulárny kostol (Hviezdoslavova 18) je zapísaný do zoznamu pamiatok UNESKO a právom ho volajú malá sixtínska kaplnka na Spiši.

 

 

Panoráma expozície