• Mesto Kežmarok
 • Adresa: Nový evanjelický kostol, Hviezdoslavova 18, 060 01 Kežmarok
 • Mail: ecavkk@gmail.com
 • Tel.: +421524522242
 • GPS: 49.133288, 20.428861 (pred Dreveným kostolom – UNESCO)

ŤAŽKÉ ZAČIATKY

Na mieste niekdajšej vodnej priekopy sa v roku 1872 konal slávnostný výkop pre zahájenie výstavby Nového evanjelického chrámu. Drevený artikulárny kostol nepôsobil dostatočne reprezentatívne a v tom čase mal i statické nedostatky.

Nový evanjelický kostol mal byť vo veľkom štýle. Preto bol oslovený najlepší architekt v monarchii Teofil Hansen, ktorý cirkvi podaroval podrobné plány. Staviteľ ich úplne nedodržal pre chýbajúce financie. Preto na vežu neosadili hodiny. Ubehlo 22 zím od položenia základného kameňa, kým bol chrám v roku 1894 dokončený.

NEZAMENITEĽNÁ TVÁR MESTA

Dnes Nový evanjelický kostol udáva nezameniteľnú tvár mesta. Charakteristické červené sfarbenie omietky doplnené o zelené prvky upúta a zároveň robí zo stavby orientačný bod.  Aj keď architektonické stvárnenie láka k mylnej domnienke, že sa jedná o orientálnu stavbu, nie je to pravda. Nový kostol bol vybudovaný v takzvanom eklektickom slohu.

AŽ NEUVERITEĽNÁ SYMETRIA

Prvé, čo zaujme v interiéri, je prísna symetria. Raritou chrámu sú dve kazateľnice. Pohľad cez majestátne čierne stĺporadie privádza zrak k oltárnemu priestoru. Ten sa nachádza na netradičnej západnej strane. Vedie k nemu priestranné schodisko do úrovne prvého poschodia.

Na symetricky rozložené lavice sa môže usadiť až 900 ľudí, pričom počas Bohoslužieb sedávali vľavo muži a vpravo ženy. Nádherne symetrický je aj organ umiestnený v zadnej časti kostola na chóre so svojimi 1 869 píšťalami. Dodnes slúži nielen pri pobožnostiach, ale je hojne využívaný aj pri rôznych koncertoch.

KRÁĽOVSKÝ HROB

Len málo chrámov má tú česť poskytnúť pokoj ostatkom vladárov. Imrich Thököly (1657 – 1705), sedmohradské knieža a nekorunovaný kráľ  Horného Uhorska, zohral významnú úlohu v dejinách Kežmarku, Uhorska i Sedmohradska. O jeho životnom príbehu sa návštevník dozvie pri jeho hrobe v pribudovanej časti mauzólea (1909).

Od roku 1981 je Nový evanjelický kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

ROZHODNE STOJÍ ZA NAVŠTÍVENIE

V tesnej blízkosti sa nachádza Drevený artikulárny kostol (UNESCO) a výnimočná evanjelická Lyceálna Knižnica so 150 000 zväzkami kníh. Mesto ponúka samozrejme viac. Milovníkom starobylej krásy odporúčame držať sa historickej cesty, ktorá ich plynulo prevedie tým najkrajším a najhodnotnejším v Kežmarku.

Pamiatky mesta Kežmarok: otváracie hodiny, kontakty, vstupné…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Predmet

  Vaša správa

  [recaptcha]