• Mesto Kežmarok
  • Adresa: Múzeum bytovej kultúry, Hlavné námestie 55, 060 01 Kežmarok
  • Mail: lektori@kezmarok.com
  • Tel.: +421524522619
  • GPS: 49.139427, 20.433550 (parkovanie za múzeom, kam sa dostanete peši uličkou za 1 min)


TO BY STE NEČAKALI

Na Hlavnom námestí zaujme na prvý pohľad novozrekonštruovaný a zároveň historicky cenný dom číslo 55. Nad priľahlou uličkou je staticky prepojený s vedľajším domom troma rozpernými oblúkmi.

Skvostný meštiansky dom ponúka expozíciu bytovej kultúry na Spiši. Nevšedné vybavenie pozostáva z umeleckých i remeselných exponátov od 17. storočia po bytové vybavenie z 19. storočia.

Vznik múzea sa datuje od roku 1994. Veľmi bohatý a hodnotný fond spravovaným Múzeom v Kežmarku dostal priestor, aby potešil nadšencov a udivil odborníkov v priestoroch ako stvorených pre tento druh exponátov.

Dobovo zariadené miestnosti priam vťahujú do doby našich predkov. Netradičná je jedáleň s cínovým riadom a porcelánom s maľovanými erbmi. Pozornosť si zaslúži aj pôvodný drevený strop. Na prvom podlaží sa nachádza nádherná zbierka fajok, písacích stolíkov a hodín. Zaujme aj dámsky cestovný kufor veľký ako menšia skriňa.

Expozícia je prešpikovaná nádherným nábytkom prevažne z pozostalosti rodu Badányi. Rozhodne najhodnotnejším exponátom je svadobná truhlica zhotovená v polovici 17. storočia. Rovnako vzácna je aj klasicistická truhlica excelentne ozdobená exotickými rastlinami.

MRAZIVÁ LEGENDA

K starobylým domom sa viažu i príbehy. Jeden pochádza z čias, keď v dome býval vychýrený kežmarský zlatník Daniel Haltz s dcérou a zaťom.

Zlatníkova dcéra vydatá za žiarlivého mäsiara by rada vykričala svoje zúfalstvo. Ale nemôže… Stratila sa bez stopy, ako aj jej manžel. Pri vchode po nich zostali len plné truhlice, akoby sa chystali na cestu, a malá kaluž krvi. Patrila krásavici? S istotou sa vie len to, že pravda vo víre pochybností je súčasťou starého príbehu…

NENECHAJTE SI UJSŤ

Predovšetkým sa jedná o pohľad na kuriózny dom maršala Kraya (dnes súčasť Hotela Hviezdoslav), ktorý sa nachádza len štyri domy naľavo od Múzea bytovej kultúry. Jedinečný je tým, že nemá a nikdy nemal vchodové dvere z ulice. Do vnútra sa vchádzalo vždy cez susedov.

Milovníkom starobylej krásy odporúčame držať sa historickej cesty, ktorá ich plynulo prevedie tým najkrajším a najhodnotnejším v Kežmarku.

Pamiatky mesta Kežmarok: otváracie hodiny, kontakty, vstupné…