spisske_podhradie

Adresa: Turistické informačné centrum Spišské Podhradie, Mariánske námestie 34, 053 04 Spišské Podhradie
Mail: tic.spisskepodhradie@gmail.com
Tel.: +421534195133
GPS: 48.999848, 20.752189 (Parkovisko)

 

.

ZROD A VÝVOJ

Lokalita v oblasti Spišského Podhradia učarovala už pravekému človeku. Vek najstarších osídlení podľa archeologických nálezov môžeme datovať do roku 5000 pred naším letopočtom. Stála prítomnosť prapredkov kolísala. Zmena nastala koncom 11. storočia. V tom období sa začali písať dejiny prvých stavieb dnešného Spišského hradu. Hradný kopec so strategickým významom sa profiloval na centrum Spiša.

Hradné opevnenie vytvorilo podmienky pre vznik osád, ktoré sa neskôr spájali do dedín a miest. Spojením troch osád vzniklo aj Spišské Podhradie. Prvá písomná zmienka pochádza z listiny signovanej dátumom 19. september 1249. Celý stredovek sa pre Spišské Podhradie niesol v znamení prosperity a mesta veľkého významu.

Dve svetové vojny a socialistické zriadenie neblaho poznačili mesto i priľahlý región. Postupný rozkvet začal roku 1993, keď bolo celé okolie Spišského hradu zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

REMESLÁ A OBCHOD

Čulý obchodný ruch Spišského Podhradia vytvoril z mesta prirodzené centrum remesla. Spišské párky vyrobené miestnymi mäsiarmi boli známe až v Budapešti. Darilo sa však aj obuvníkom, súkenníkom či farbiarom. Získané peniaze, investované do meštianskych domov, vytvorili nepravidelné námestie s goticko-renesančnou vizážou.

Na vývoji mesta sa podpísala aj komunita židovských obchodníkov. Ich architektonický prínos sa premietol do podoby synagógy v centre mesta. Bola postavená v roku 1875 a je zaujímavá predovšetkým pre svoje maurské prvky.

POKLADNICA SPIŠA

Spišské Podhradie je pomyselným srdcom spišskej pokladnice tvorenej krásami prírody a sakrálno-historickým dedičstvom. Veľkej obľube sa teší Sivá Brada. Ide o travertínový kopec, ktorého vrchol od roku 1675 ozdobuje Kaplnka svätého Kríža. Z útrob zeme pod kopcom vyviera minerálny prameň. Vode sa pripisujú rôzne blahodarné vlastnosti, a preto sa pri nej návštevníci radi zastavujú a odnášajú si ju.

Po požití minerálnej vody telo veľmi skoro oznamuje hlad. Na jeho zahnanie odporúčame navštíviť skutočne výnimočný Spišský salaš. Okrem znamenitej ponuky chutných jedál láka areál salaša možnosťou oddychu s pozorovaním oviec. Prekrásna prírodná scenéria s výhľadom na Spišský hrad je priam predurčená pre hojné organizovanie kulinárskych a folklórnych podujatí.

Spišská Kapitula bola niekedy samostatnou obcou a dnes je súčasťou Spišského Podhradia. Pre svoj duchový význam je považovaná za Spišský Vatikán.

Priam magicky príťažlivý je Spišský hrad, majestátne sa vypínajúci nad Spišským Podhradím. Mocné múry chránia príbehy písané históriou a počas letných mesiacov poskytujú jedinečný priestor pre kultúrne podujatia.

Mohutný hradný komplex ozdobuje blízky prírodný výtvor Dreveník. Tento skalný raj si návštevník zamiluje na prvý pohľad.

Výrazne zachovalejšou pamiatkou pod Dreveníkom je Kaštieľ Hodkovce s priľahlým parkom.

Okruh najzaujímavejšieho pri Spišskom Podhradí uzatvára Kostol Ducha Svätého v Žehre s nástennými maľbami uceleného ikonografického cyklu.

PRE VYZNÁVAČOV POZNANIA

Spiš vie ponúknuť oveľa viac. Mesto Levoča (15 km) s najvyšším krídlovým oltárom na svete je ďalšou odporúčanou zastávkou. Historický Kežmarok (39 km) je zase vychýrený pre Drevený evanjelický artikulárny kostol – UNESCO a Mestský hrad. Odtiaľ je už len na skok do Vysokých a Belianskych Tatier či do Pieninského národného parkuČerveným Kláštorom.