Kežmarok

Mesto Kežmarok
Adresa: Hlavné námestie 1, 060 01 Kežmarok
Mail: info@kezmarok.sk
Web: www.kezmarok.sk
Tel.: +421524492135
GPS: 49.133288, 20.428861 (Drevený kostol – UNESCO), 49.139348, 20.433584 (Hrad – múzeum)

 

KEŽMAROK – PERLA POD TATRAMI

Kežmarok je mesto, ktoré chytí za srdce každého. Je právom označované ako Perla pod Tatrami, pričom perleťou je história s pamiatkami, tvorená významnými osobnosťami, i nádherná príroda, v ktorej sa Kežmarok rozprestiera.

Všetko sa začalo oveľa skôr. Už v praveku bolo územie mesta osídlené našimi predkami z doby kamennej. Po dobe bronzovej a železnej prechádzali obyvatelia dnešného Kežmarku dejinami času až do 12. storočia. Vtedy sa začalo formovať slovanské sídlisko s charakteristickými sakrálnymi stavbami.

Už v roku 1251 sa spomínajú osady na mieste budúceho mesta. Tento rok je zároveň spojený s prvou písomnou zmienkou o budúcom Kežmarku.

Kežmarok získal mestské práva v roku 1269 od panovníka Beli IV. Teda mesto si žije svojím životom už viac než 750 rokov. Už o 99 rokov (1368) obyvateľov chránili mestské hradby. Prínosom boli i listiny – privilégiá, ktoré potvrdzovali napríklad právo dvoch výročných trhov, právo skladu a, predovšetkým, právo meča.

Slobodné kráľovské mesto Kežmarok dalo vzrásť mnohému, čo rozhodne stojí za obdiv.

ČO MUSÍTE V KEŽMARKU VIDIEŤ?

Predovšetkým Malú Sixtínsku kaplnku na Spiši, ako nazývajú evanjelický Drevený artikulárny kostol. Jeho výnimočnosť v svetovom meradle mu dopomohla k zápisu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO (2008).

Len 15 minút chôdze čarovným historickým jadrom Kežmarku od Dreveného artikulárneho kostola sa vypína majestátny Mestský hrad. Dnes slúži ako múzeum. A to ani zďaleka nie je všetko!

K dominantám Kežmarku rozhodne patrí Nový evanjelický kostol so svojou červenou farbou i blízke Lýceum, kde sa nachádza neuveriteľných 150 000 zväzkov kníh.

Ideálne pre každého návštevníka je držať sa historickej cesty, ktorá výborne poslúži ako sprievodca jedinečným mestom. Až to berie dych, s koľkými menami významných osobností sa na tejto historickej ceste stretnete.

Kežmarok bol odjakživa mestom básnikov, vynálezcov a celkovo významných osobností. Medzi najznámejších študentov na tunajšom Lýceu hrdo patril Pavol Országh Hviezdoslav. Fenomenálne meno v oblasti objavovania prináleží MUDr. Alexandrovi, ktorý vytvoril prvú plastickú röntgenovú snímku.

VEĽKOLEPÝ FESTIVAL EĽRO

Jedinečnosť Kežmarku podčiarkuje aj zachovávanie remesiel a folklóru nielen z podtatranskej oblasti, ale celej Európy. Festival Európskeho ľudového remesla – skrátene EĽRO – každoročne premieňa v druhý júlový týždeň celú historickú časť mesta na to najlepšie, čo sa dá zažiť v okruhu 3 000 kilometrov. Hudba, tanec, remeslá i dobré jedlo počas troch dní vytvárajú atmosféru, ktorú musíte zažiť aspoň raz za život.

JEDEN DEŇ NESTAČÍ

Istou formou kultúry je aj oddych. Kežmarok je na všetko perfektne pripravený.

Skutočne kvalitné jedlo a romantické zaspávanie v nádherných izbách ponúka Hotel Hviezdoslav.

Na svoje si prídu i milovníci tradičnej kuchyne, pizze, burgrov i koláčikov v miestnych reštauráciách, baroch a cukrárňach. Výber ubytovania priamo v meste je taktiež pestrý a uspokojí každého návštevníka.

OKOLIE

Samozrejme, že aj blízke okolie Kežmarku má čo ponúknuť. Predovšetkým to budú celoročne otvorené termálne kúpele Vrbov (7 km), Kaštieľ Strážky (5 km), múzeum J. M. Petzvala (7 km) či Belianska jaskyňa (15 km).

Veľa príjemných chvíľ a zážitkov vám praje mesto Kežmarok!

--> 10 pamiatok v Kežmarku, ktoré by ste mali vidieť <–