• Múzeum špeciálneho školstva v Levoči
 • Adresa: Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, Námestie Majstra Pavla 28, 054 01 Levoča
 • E-mail: mss.levoca@gmail.com
 • Web: https://msslevoca.sk
 • Tel.: +42153 4512863
 • GPS: 49.025160, 20.588917 (Námestie Majstra Pavla)

MAXIMÁLNE NETRADIČNÉ

Počuli ste už o Slepeckom múzeu? Ojedinelá expozícia vznikla už v roku 1974 a sídlila v bývalej bašte, ktorá je súčasťou mestského opevnenia.

Študenti s chybami zraku potrebovali k výučbe špeciálne pomôcky, ktoré dnes tvoria zbierkový fond múzea. Medzi výnimočné vystavené predmety môžeme smelo zaradiť medený glóbus z roku 1927, plastickú mapu Vysokých Tatier či reliéf Mariánskej hory. Osobité miesto zastáva Kleinov písací stroj z roku 1830. Priestory v bašte neboli vyhovujúce poskytovanou výstavnou plochou ani dostupnosťou pre návštevníkov s handicapom. Múzeum preto na nejaký čas zaniklo, avšak zbierkový fond zostal zachovaný.

ZNOVUZRODENIE

Začiatkom 90. rokov sa opäť začalo uvažovať o znovuotvorení výstavných priestorov so slepeckou tematikou. Meštiansky dom na Námestí Majstra Pavla 28 sa ukázal ako vyhovujúci pre tieto účely. 16. novembra 1990 vzniklo nové Múzeum špeciálneho školstva v Levoči. Jedinečná expozícia mapuje históriu špeciálneho školstva od jeho vzniku po dnešok. Zameraná je hlavne na prezentovanie v oblasti zrakového, sluchového, telesného a mentálneho znevýhodnenia. Jednotlivé miestnosti návštevníkov doslova vtiahnu do problematiky.

Z DOBRÉHO SKVELÉ

Po rozsiahlej rekonštrukcii bola v roku 2017 zriadená reinštalácia exponátov. Dnes je na štyroch poschodiach možné spoznávať vystavované predmety viacerými zmyslami. Prehliadku múzea spríjemňuje a predovšetkým obohacuje sprevádzajúci lektor. Dve oddychové zóny s možnosťou sledovania dokumentárneho filmu s nosnou tematikou múzea padnú vhod najmä návštevníkom s handicapom.

Muzeálna expozícia, dômyselne rozdelená do štyroch celkov, ponúka pohľad na históriu. Ďalej je to knižnica so študovňou, priestor venovaný učebným pomôckam a dominantná časť zaoberajúca sa ľudskými zmyslami.

Pedagógovia určite ocenia možnosť stiahnuť si metodické listy zostavené pre materské školy, základné školy prvého a druhého stupňa, ako aj materiály doplňujúce výučbu na stredných školách.

Z múzea ešte ďalej

Prechádzka námestím môže rozveseliť dušu pri historicky vzácnej klietke hanby z roku 1600. Vedľa architektonicky zaujímavej radnice stojí Bazilika sv. Jakuba s najvyšším oltárom na svete. Zároveň aj okolie Levoče má čo ponúknuť. Kežmarok nazývaný aj Perlou pod Tatrami je ďalším klenotom v regióne (28 km). Spišský hrad a Spišská Kapitula sú ďalšou neodmysliteľnou zastávkou nazývanou aj Spišský Vatikán (19 km).

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Predmet

  Vaša správa

  [recaptcha]