• Mesto Levoča
  • Adresa: Dom Majstra Pavla, Námestie Majstra Pavla 20, 054 01 Levoča
  • E-mail:  muzeum@levonet.sk
  • Tel.: +421534513496
  • GPS: 49.025964, 20.589606 (Námestie Majstra Pavla)

REZBÁRSKA DIELŇA

Dom Majstra Pavla pochádza zo 14. storočia. Ničivý požiar takmer úplne zničil pôvodnú prízemnú budovu. Na jej základoch bol po roku 1431 vybudovaný hlavný trakt s poschodím. Podľa archívnych materiálov žil v tomto dome okolo roku 1510 jeden z najvýznamnejších stredovekých rezbárov starého kontinentu – Majster Pavol. Plamene z roku 1747 opäť budovu zničili a dom prešiel rozsiahlou úpravou. Koncom 20. storočia sa uskutočnila obnova celej stavby.

Budovu spravuje Spišské múzeum, ktoré v interiéri zriadilo pútavú expozíciu rezbárskemu majstrovi. Verné napodobeniny neskorogotických diel Majstra Pavla z Levoče vynikajúco dokumentujú najvýznamnejšie diela chýrneho umelca. Originály sa nachádzajú prevažne v chrámoch po celom Slovensku.

TAKMER NA DOTYK

Obdivovať skutočné majstrovstvo pri origináloch je takmer nemožné. Bazilika sv. Jakuba síce stráži najhodnotnejšie rezbárske dielo najvyššieho oltára na svete, no návštevník v šere chrámu prakticky nemá možnosť vnímať detaily. V muzeálnej expozícii v Dome Majstra Pavla je to pravý opak. Dokonalé repliky sú umiestnené tak, aby si ich návštevník mohol dôkladne prezrieť z viacerých strán. Pohľad na vyrezávanú Poslednú večeru úplne zblízka ponúka uzrieť neuveriteľné detaily a výrazy v tvárach apoštolov i Krista. Jeden z učeníkov má na hlave čiapku, akú v stredoveku nosievali rezbárski majstri. Je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o autoportrét Majstra Pavla. Za famóznu sa dá označiť aj Madona z Oltára narodenia s tajomne vykrojenými perami a ďalšie drevené skvosty.

TO STE PRAVDEPODOBNE NETUŠILI

Zaujímavé je, že tvorba rezbárskeho génia sa dostala do širšieho povedomia až po 2. svetovej vojne. Znovuobjavenie umelca európskeho formátu nastalo predovšetkým po výstave v roku 1967, ktorá sa konala pri príležitosti 450. výročia dokončenia hlavného oltára.

Nebolo v silách jedného človeka vytvoriť za ľudský život tak rozsiahle dielo. Majster Pavol mal vo svojej dielni pomocníkov, ktorí vykonávali prípravné práce a majster im dával punc dokonalosti. Jednoznačne sa dá povedať len o hŕstke sôch, že ich kompletne zhotovil Majster Pavol. Ich podrobným štúdiom odborníci dospeli k charakteristickým črtám tvárí, tvarovaniu rúk a prstov. Nezameniteľné sú kučery vlasov a precízne vypracované záhyby na odevoch. Pozorné oko v nich uvidí umelcov tajný podpis v naskladanej látke do tvaru ucha.

V časoch reformácie prichádza na Spiš nielen učenie Martina Luthera, ale aj novovznikajúca renesancia v umení. Tieto myšlienky preniky aj do Pavlovej dielne. Pod ich vplyvom bol zhotovený hlavný oltár pre kostol v Spišskej Sobote. Nosným motívom je Svätý Juraj bojujúci s drakom.

PESTRÁ PONUKA OKOLIA

Úchvatná je prechádzka námestím pomenovanom po rezbárskom majstrovi s meštianskymi domami. Hlad po sakrálnom umení môže utíšiť Spišský Vatikán, ako volajú Spišskú Kapitulu a Spišský hrad zapísaný v svetovom zozname pamiatok UNESCO (19 km). Svoje sakrálne čaro má aj Drevený artikulárny kostol v Kežmarku – UNESCO (28 km).

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Predmet

    Vaša správa

    [recaptcha]