cerveny_klastor_2

Obec Červený Kláštor
Adresa: Obecný úrad Červený Kláštor, Červený Kláštor 65, 059 06 Červený Kláštor
Mail: obecck@orangemail.sk
Web: www.cervenyklastor.sk
Tel.: +421524181291
GPS: 49.391536, 20.405176 (Parkovisko Obecný úrad), 49.396005, 20.414688 (Parkovisko Červený Kláštor), 49.396756, 20.418124 (Parkovisko Múzeum Červený Kláštor)

 

 


VŠETKO ZAČALO NA KONCI SVETA

Vznik obce je prepojený s mníchmi, ktorým podľa listiny z roku 1319, daroval magister Kokoš Berzeviczy Lechnicu spolu s ďalšou pôdou rádu kartuziánov zo Skaly útočišťa.

V tom čase začali rehoľníci, známi pustovníckym životom, prípravy na vybudovanie svojho druhého kláštora na území Spiša. Vybrali si darované odľahlé miesto pri sútoku rieky Dunajec a potoku Lipník, takpovediac na konci sveta.

Výstavba napredovala pomaly. Kamenné základy kláštora sa datujú do roku 1330. Samotný kráľ Karol I. Róbert z Anjou v roku 1337 vypočul prosbu priora Jána túžiaceho horlivejšie postupovať na ceste pokory a pripraviť sa na posledné dni. Výstavbu hmotne zabezpečil tak, že Lechnickému kláštoru daroval Starú Ves ako večnú almužnu.

Kartuziánski mnísi sa predovšetkým venovali opisovaniu kníh. Vďaka tomu boli v častom kontakte s mocnármi. Za svoje služby od panovníkov získali rôzne privilégiá. Medzi lokálne významné patrilo právo loviť ryby v Dunajci, variť vlastné pivo či spravovať mlyn.

KRUTÉ RANY OSUDU

Prvú ranu kláštor a obyvatelia obce utŕžili rozšírením vynálezu Johanna Gutenberga. Vďaka kovovej sadzbe výrazne poklesli náklady na tlač kníh, ktoré sa začali produkovať na tú dobu v ohromných množstvách. Druhou ranou bolo plienenie vojakmi z neďalekého hradu Niedzica. Mnísi v roku 1545 opustili kláštor a kráľ Svätej ríše rímskej Ferdinad I. ho nechal úradne zrušiť rok pred svojou smrťou (1563).

VSTUPNÁ BRÁNA DO PIENINSKÉHO NÁRODNÉHO PARKU

Obec Červený Kláštor je východiskovým bodom pre návštevníkov najmenšieho národného parku na Slovensku. Prvé snahy o vytvorenie chránenej lokality sa objavujú v roku 1921. Následné desaťročia vynaloženého úsilia vyústili 16. januára 1967 do vyhlásenia Pieninského národného parku, pričom jeho hranice boli v oku 1997 upravené.

Prírodný skvost je známy predovšetkým prielomom Dunajca, ktorý tvorí raftingový a turistický raj. Veľkou atrakciou je splav Dunajca na drevených pltiach. Na svoje si prídu aj milovníci dvoch kolies na cyklotrasách. Trasa popri rieke do osem kilometrov vzdialenej Lesnice je skutočnou pastvou pre oči a liekom pre pľúca vďaka veľmi čistému ovzdušiu.

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR – SMERDŽONKA

V srdci Pienin vyviera liečebný prameň Smerdžonka, pri ktorom vyrástli kúpele. Sírovodíkový prameň s hojným zastúpením minerálov má blahodarné účinky pri kožných ochoreniach. Liečivo pôsobí aj pri nervových a tráviacich chorobách. Čistota vzduchu zároveň radí Smerdžonku medzi klimatické kúpele.

O ZÁBAVU POSTARANÉ

Koniec júna v Zamagurí tradične patrí už viac než štyri desaťročia Zamagurským folklórnym slávnostiam. Pre divákov bohatý umelecký zážitok poskytuje program tvorený domácimi i hosťujúcimi súbormi hudby a tanca. Oku lahodiaci pestrofarebný sprievod účinkujúcich v krojoch priam láka k zachytávaniu okamihov prostredníctvom fotoaparátu. Rozhodne si túto trojdňovú kultúrnu udalosť nenechajte ujsť.

NA SKOK DO POĽSKA

Úžasná túra sa núka prechodom cez pešiu lávku ponad rieku Dunajec. Výstup na Tri korunySokolicu odmení návštevníkov dokonalým výhľadom na celý Zamagurský región.

AK VÁM TO NESTAČÍ…

Celé Zamagurie má čo ponúknuť. Známa je obec Ždiar s múzeom – Ždiarsky dom (38 km). Obzvlášť populárny je Chodník korunami stromov v Bachledovej doline (45 km). Milovníkov histórie nadchne mesto Kežmarok s Mestským hradom a Dreveným evanjelickým artikulárnym kostolom – UNESCO (38 km).

 

Mapa bežeckých trás