velka_frankova_1Obecný úrad Veľká Franková
Veľká Franková 74
059 78 Veľká Franková
Mail: obecv.frankova@neton.sk
Tel.: +421524892637
GPS: 49.335503, 20.299396 (Parkovisko Obecný úrad), 49.335638, 20.297020 (Parkovisko Kostol sv. Mikuláša)

 

AKO HORÚCI ZEMIAK

… si Veľkú Frankovú prehadzovali majitelia takmer dvadsaťkrát, a to vieme len z písomných záznamov od začiatku 14. po 20. storočie. Nepokojné obdobie a život uprostred hlbokých lesov decimoval obyvateľstvo. Čiastočne pomohla udržať život v obci valašská kolonizácia.

Zásadným prelom nastal v roku 1553, keď sa na pozvanie priora kartuziánskeho kláštora do Veľkej Frankovej nasťahovalo rusínske obyvateľstvo. To si prinieslo východný cirkevný obrad. Už o deväť rokov sa Veľká Franková uvádza, ako dedina Rusínov.

Ďalšia zmena vo vierouke nastala na prelome 16. a 17. storočia, keď sa obyvatelia priklonili k latinskému cirkevnému obradu rímskokatolíckej cirkvi.

V NÁRUČÍ SPIŠSKEJ MAGURY

Už samotná cesta od Spišských Hanušoviec veľa napovedá o Veľkej Frankovej. Kľukatiaca sa cesta ponúka množstvo jedinečných výhľadov na všadeprítomné lesy a voňavé lúky. Nečudo, že táto krása priam láka k prechádzkam i cykloturistike a v zimnom období k spoznávaniu na bežkách.

Priamo z obce je veľmi obľúbená trasa po červenej značke do Poľskej obce Kacvín. Krásna túra v opačnom smere vedie tou istou červenou značkou cez obec Malá Franková na hrebeň Spišskej Magury, pričom vytrvalejších turistov zvádza až do obce Ždiar.

Nie menej zaujímavá je odbočka po žltej značke v Malej Frankovej. Odmenu odovzdá samotný vrch Furmanec v nadmorskej výške 1038 m. Málokomu to však postačí. Chodník klesá až do Bachledovej doliny, kde je veľké lyžiarske stredisko prepojené sedačkovou lanovkou so strediskom v obci Jezersko.

PÁR SKVELÝCH TIPOV V OKOLÍ

V Bachledke, ako miestny dolinu volajú, sa nachádza veľmi vyhľadávaná atrakcia – Chodník korunami stromov (25 km). Červený Kláštor (17 km) je vstupnou bránou do Pieninského národného parku. Historickým rajom je mesto Kežmarok (35 km), ktoré okrem hradu a Dreveného artikulárneho kostola (UNESCO) ponúka viac skvostných pamiatok, než sa dá za jeden deň navštíviť. Termálne kúpalisko Vrbov (42 km) ponúka v desiatich bazénoch liečivú vodu počas celého roka.