Obec Majere

obec majere Obecný úrad Majere
Majere 24, 061 01 Majere
Mail: obecmajere@slnet.sk
Tel.: +421524822013
GPS: 49.398406, 20.375753 (Parkovisko Obecný úrad), 49.399500, 20.375486 (Parkovisko Salaš PIENINY – mliečna farma), 49.389579, 20.382789 (Parkovisko Prístavisko Majere)

 

V OBJATÍ DUNAJCA

Papier znesie veľa, no nie všetko. O niečo lepšie je na tom pergamen, na ktorom sa zachovala prvá písomná zmienka o obci Majere. Aj keď rok 1568 znie impozantne, je veľmi pravdepodobné, že obec vznikla o dve storočia skôr. Na hranici s Poľskom sa už začiatkom 14. storočia usadili mnísi z rádu kartuziánov. Pri svojom pustovníckom živote v obciach Lechnica a Červený Kláštor spravovali aj pôdu na území dnešnej obce Majere.

Ako menila voda mohutného Dunajca drsnú prírodu, tak čas menil majiteľov územia. Po lokálnom zániku mníšskeho rádu kartuziánov a kamaldulov zostalo panovníkovi Jozefovi II. neobývané územie so strategickým potenciálom. V roku 1786 sa sem prisťahovali osadníci zo Švábska. Aj preto nieslo územie názov Vyšné Šváby a až v roku 1920 sa spomína Starý Majer. Súčasný názov Majere sa používa od roku 1948.

STRÁŽCA BIELEHO POKLADU

Necelá stovka obyvateľov stráži vzácny poklad Zamagurského regiónu. Od nepamäti sa potom kropila pôda, ktorá vydávala menej obživy, než by sa od nej žiadalo. Zato dobre sa na lúkach darilo jedinečným bylinám, ktoré dodnes chutnajú predovšetkým ovciam. Mliečne produkty so Salaša Pieniny preto jednoznačne patria medzi poklady z mliečnej farmy, ktoré nie len dobre chutia, ale sú aj výživné a zdravé.

VODNÁ DIAĽNICA

Nič nie je pre obec Majere tak príznačné, ako rieka Dunajec. Ako ženích sa ženie na sever za svojou nevestou Vislou, aby v spoločnom objatí navštívili Baltické more. Kľukatiaca sa hladina vytvára vodnú diaľnicu plnú rýb. Niekedy obyvatelia Majerov využívali tento silný živel, ako dopravnú tepnu obchodu s drevom i tovarom. Dnes mládenci predvádzajú svoju šikovnosť pri riadení pltí návštevníkom. Prístavisko Majere je ideálnym miestom pre začiatok jedenásť kilometrovej plavby na drevených pltiach do obce Lesnica. Táto jedinečná atrakcia ponúkne očiam tie najkrajšie obrazy prírody a srdcu dodá správnu dávku adrenalínu.

VTIAHNUTIE DO PIENINSKÉHO NÁRODNÉHO PARKU

Kto splavil prielom Dunajca, pravdepodobne zatúži lepšie spoznať celú nádheru najmenšieho národného parku na Slovensku. Čo môže byť zdravšie, ako dopriať pľúcam dokonale čistý vzduch pri prechádzke popri rieke? Pre tých, ktorý milujú väčšiu rýchlosť je možnosť spoznávať široké okolie z bicyklov.

Úžasná túra sa núka v Červenom Kláštore prechodom cez pešiu lávku ponad rieku Dunajec. Výstup na Tri korunySokolicu odmení návštevníkov dokonalým výhľadom na celý Zamagurský región z Poľskej strany.

LÁKAVÉ BLÍZKE OKOLIE

Nech sa z obce Majere vyberiete ktorýmkoľvek smerom, očakávajte nádheru. Smerom k obci Osturňa (20 km) sa vynadívate na tradičnú architektúru a život Zamaguria. Južnejšie si užijete Chodník korunami stromov v Bachledovej doline (42 km). Za zdravím sa vyberte do klimatických kúpeľov k liečebnému prameňu Smerdžonka (5 km). Milovníkov histórie nadchne mesto KežmarokMestským hradomDreveným evanjelickým artikulárnym kostolom – UNESCO (40 km).

.

V blízkosti atraktívna rieka Dunajec, plte na Dunajci, rafting na Dunajci, rybník – možnosť lovenia rýb

 

Kontaktné osoby pre oblasti služieb – informačné –Velička Rudolf mob.0905294699, mail: velicka@pltnictvo.sk,

Stravovanie, ubytovanie – Franc Pichnarčík mob. 0905 303 506, ubytovanie – Ing. Jozef Pichnarčík mob. 0907 527 428, ubytovanie – Ing. Milan Pichnarčík mob.0907 467 505, atrakcie a ubytovanie Rudolf Velička mob. 0905 294 699