Spišská Belá – Strážky (19.9.2022) – V posledných mesiacoch bolo možné pozorovať medzi priemyselnou zónou Kežmarok (časť Pradiareň) a parkom Kaštieľa Strážky čulý ruch. Po vyťažení štrku vzniklo  jazero s ostrovčekom, na využitie ktorého boli domáci obyvatelia aj návštevníci zvedaví. A dočkali sa vzniku príjemnej, upravenej športovej a oddychovej zóny, ktorá bola otvorená koncom augusta 2022.

 

AGROSTAV, stavebno-obchodné družstvo POPRAD po ukončení ťažby štrku neďaleko areálu kaštieľa Strážky pri Spišskej Belej začalo s úpravami plochy okolo novovzniknutého jazera. Boli skultivované  a upravené brehy, postavený prístupový chodník, 2 detské ihriská s množstvom hracích prvkov, oddychový altánok a ohnisko.

Rozsah celého areálu je 87 090 m2, vodná plocha tvorí 48 813 m2. V blízkosti areálu je železničná trať a rieka Poprad, oplotenie areálu teda zvýšilo bezpečnosť budúcich návštevníkov. Uprostred jazera sa nachádza ostrovček, čo vytvára príjemnú kulisu spolu s panorámou Vysokých Tatier.

Koncom augusta bol otvorený aj bufet, ktorý ponúka služby  od 10.00h – 20.00 h, v nedeľu od 12.00 -20.00h najmä rodinám s deťmi a cyklistom prichádzajúcim po neďalekom asfaltovom cyklochodníku vedúcom z obce Vrbov cez Kežmarok, Strážky, Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu do Ždiaru.

Vysunuté mólo umožní lepší prístup pre možnosti  kúpania, člnkovania, púšťania RC lodí i paddleboard. V súčasnej dobe je možné všetky aktivity spojené s vodou vykonávať len na vlastné riziko, lebo stála záchranná služba zatiaľ nie je zriadená.   Vstup so psom do areálu je povolený na vôdzke okrem detského ihriska, kde majú zvieratá vstup zakázaný.

Rekreačno-športový areál Strážky sa bude v budúcnosti rozvíjať. Ing. Eva Vinceková z Agrostavu nám prezradila, že plánujú postaviť rekreačné chatky, ihrisko pre plážový volejbal, pláž s lehátkami a slnečníkmi a zaviesť rekreačný rybolov.

 

Spracovala: Gabriela Bodnárová
Zdroj: údaje a fotografie : Agrostav, SOD Poprad