• Mesto Spišská Belá, Strážky
  • Adresa: Beliansky rybník a okolie, Regionálne turistické informačné centrum, Petzvalova 17, 059 01 Spišská Belá
  • E-Mail: marta.grivalska@spisskabela.sk
  • Tel.: +421524680520
  • GPS: 49.195929, 20.436841 (Parkovisko Beliansky rybník), 49.207419, 20.456738 (Náučný chodník Krivý kút), 49.188348, 20.457351 (Informačné centrum)

BELIANSKY RYBNÍK A CYKLOTRASA

Jedna z najatraktívnejších športovo-oddychových zón v Spišskej Belej je lokalita Belianského rybníka. Tento východiskový bod ponúka bezplatné parkovanie. Rybník umožňuje vyžitie v športovom rybolove. Cestička okolo vodnej plochy je priam predurčená pre romantické prechádzky s možnosťou oddychu na lavičkách s famóznym výhľadom na Vysoké Tatry. Sezónna reštaurácia a detský kútik vytvárajú doslova piknikové podmienky, pričom v letných mesiacoch je areál obohatený aj o početné kultúrne akcie.

Cyklistov poteší pumptracková dráha. Jedná sa o umelo vytvorený okruh pre jazdu na bicykloch, ktorou je možné prechádzať bez šliapania do pedálov. Pre cyklistov a korčuliarov je k dispozícii cyklotrasa v dĺžke 9 km, ktorá smeruje do Tatranskej Kotliny a k Belianskej jaskyni. Spišská Belá je ďalšou cyklotrasou zároveň prepojená s kaštieľom v Strážkach a pokračujúcou do Kežmarku.

BELIANSKE LÚKY

Približne 2 km od rybníka po cyklotrase smerom na Tatranskú Kotlinu sa rozprestiera chránené rašelinisko Belianske lúky. V tejto oblasti rastie niekoľko druhov prísne chránených rastlín. Ich výskyt je nepretržitý od doby ľadovej. Aj preto pre Belianske lúky platí 4. stupeň ochrany. Náučný chodník je obohatený o množstvo informačných panelov. Jeden z nich prezrádza, že v danej lokalite sa našli vzácne 3 000 rokov staré bronzové meče.

ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZISKO KRIVÝ KÚT

Odbočka zo štátnej cesty číslo 542 smerujúcej na Slovenskú Ves vedie cez poľnú cestu do lokality Krivý kút. Jedná sa o prvú odbočku vpravo za značkou koniec Spišskej Belej. Náučný chodník vedie cez významnú archeologickú lokalitu. Aj keď sa nejedná o rozľahlé územie, svojou rozmanitosťou je jedinečné. Značnú časť tvoria mokrade, v ktorých sa dobre darí bobrom. Drevený chodník privedie návštevníkov bezpečne k replike pravekého obydlia. Pre deti s fantáziou sa príjemná prechádza od Belianského rybníku zmení na dobrodružnú výpravu v čase.

LEN NA SKOK…

… od Spišskej Belej ponúka svoje krásy históriou prešpikovaný Kežmarok s dreveným artikulárnym kostolom zapísaným v svetovom zozname pamiatok UNESCO (7 km). Dobrodružné povahy môže zlákať splav Dunajca a Červený Kláštor (30 km).  Oddych a relax ponúkajú celoročne otvorené termálne kúpele Vrbov (15 km).