„Svetová“ Route 66 na Slovensku

Route 66 bola jednou z pôvodných diaľnic v systéme číslovaných ciest Spojených štátov. Stala sa jednou z najznámejších ciest v Spojených štátoch.

A viete, že my na Slovensku máme podobnú Route 66 ?  Je to cesta I. triedy 66 a je taktiež veľmi zaujímavá. Spája tri štáty (Maďarsko, Slovensko, Poľsko), prechádza troma samosprávnymi krajmi, cez deväť slovenských miest, množstvom malebných dediniek a krásnou slovenskou prírodou.  Projekt slovenskej Route 66 vznikol v čase hospodárskej krízy v roku 2009. Cesta mala doviesť turizmus do regiónov Hont, Podpoľanie, Horehronie a Tatry.

Trasa vedie cez Šahy, Dudince, Krupinu, Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno, Poprad, Kežmarok  a Spišskú Belú. Ponúka jedinečné pohľady, kedy sa za oknami krajina neustále mení. Smeruje z nížin až po slovenské veľhory. Prekonáva pohorie Kozie chrbty a vstupuje do Popradskej kotliny. Prechádza Popradom, pod najkrajšiu a najvyššiu časť Tatranského národného parku – Vysoké Tatry. To však nie je všetko, čo vám ukáže. Cesta totiž pokračuje cez Kežmarok až do Spišskej Belej, kde sa stáča na severozápad, smerom k poľským hraniciam. Na úseku cez Ždiar odhalí nádhernú panorámu štítov Belianskych Tatier, vedie  popri Bachledovej doline až k hraničnému priechodu Tatranská Javorina. Radi ju  využívajú aj motorkári pre spoločné jazdy a stretnutia.

Počas jazdy po cesty 66 máte možnosť vidieť a navštíviť pamiatky ako Kežmarský hrad, kaštieľ Strážky, alebo múzeum Ždiarsky dom. Po ceste môžete urobiť krátku odbočku a spoznať rázovité obce s nenapodobiteľným folklórom Lendak a Osturňa – ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. V stredisku Bachledka  Ski&Sun vidieť z chodníka v korunách stromov mnohé tatranské štíty, či charakteristické Tri koruny v Pieninách. Lákadlom je aj návšteva Belianskej jaskyne. V letnom období môžete oddychovať pri rybníku Zlatná v Kežmarku, novoupravenej nádrži areálu Strážky, alebo pri rybníku v Spišskej Belej.

Cesta zo Šiah do Tatranskej Javoriny sa dá prejsť bez prestávky autom približne za 3 a pol hodiny. Bola by však škoda prejsť „66-tku“ bez zastavenia. Po ceste sa nachádza mnoho prírodných a kultúrnych pamiatok, ktorých návšteva by „vydala“ aj na kvalitnú týždennú dovolenku – plnú spoznávania prírodných a kultúrnych krás Slovenska.

Spracoval:

Marek Kollár

Foto: archív OOCR TSP