Prvý röntgenový prístroj v Uhorsku je uložený v Kežmarskom hrade
Prvý röntgenový prístroj v Uhorsku je uložený v Kežmarskom hrade
V expozícii kežmarského hradu nachádza výnimočný a unikátny exemplár. Jedná sa o prvý röntgenový prístroj v Uhorsku. O jeho zakúpenie a zdokonalenie sa zaslúžil kežmarský rodák Dr. Vojtech Alexander.
Bol to výnimočný a činorodý človek. Medicínu vyštudoval v Budapešti, kde ho zaujímala najmä anatómia a patológia. Na peštianskej univerzite zostal pracovať ako asistent, po necelom roku pristúpil na otcovo naliehanie a vrátil sa do rodného mestečka pod Tatrami,
kde bol praktickým lekárom. Ambulanciu, ktorá bola aj operačkou s lôžkovým oddelením pre chudobnejších pacientov, si zriadil v priestoroch Kežmarského hradu.
Správa o objave lúčov X (röntgenových lúčoch) ho zaujala do tej miery, že sa hneď po objave rozhodol vycestovať do nemeckého Würzburgu, aby sa osobne stretol so samotným vynálezcom Wilhelmom Conradom Röntgenom. Po návrate presvedčil Spolok spišských lekárov a lekárnikov, aby kúpili röntgenový prístroj, prvý v Uhorsku. Vojtech Alexander s röntgenom experimentoval a čoskoro sa objavili jeho prvé snímky. Po nadobudnutí skúseností sa rozhodol pre röntgenovanie ľudí. Prvýkrát nasnímal pravú ruku svojho priateľa Pavla Stenczela dňa 6. januára 1898 – tento snímok, ako aj samotný prístroj si môže návštevník prehliadnuť v expozícii múzea v kežmarskom hrade.
Tu sa dozvie podrobnejšie o konštrukcii prístroja a tiež o ďalších výskumoch Dr. Alexandra,
ktoré tak výrazne prispeli k poznaniu a liečbe tuberkulózy – v tej dobe jednej z najnebezpečnejších chorôb.
Dr. Vojtech Alexander bol vymenovaný za vedúceho prvého röntgenologického laboratória na peštianskej klinike a neskôr za univerzitného profesora. V roku 1907 sa stal prednostom Centrálneho röntgenologického laboratória, ktoré zriadili pri lekárskej fakulte v Pešti, kde v roku 1909 založil Fakultu röntgenológie. Svoje poznatky publikoval v 59 vedeckých prácach.