Prechádzka v okolí Vrbova

Obec Vrbov je známa v súčasnosti najmä fanúšikom kúpania a wellness aktivít.

Thermal Park Vrbov so svojou geotermálnou vodou obohatenou množstvom minerálov je veľmi obľúbený a navštevovaný pre jej blahodárne účinky najmä na regeneráciu svalov.

Vrbov je spišskou obcou so zaujímavou históriou, ktorá sa prvýkrát písomne spomína v roku 1251. Archeologické objavy potvrdili osídlenie v častiach Vysoký Výhon a Kosov vrch, kde sa našli pamiatky po rozrušených príbytkoch s ohniskami, ktoré dokumentujú osídlenie tejto oblasti v dobe kamennej. Stredoveká obec vznikla okolo r. 1260 spojením pravdepodobne slovanského sídla Virbov s osadou Menhardova dedina, ktorú založili nemeckí prisťahovalci. Rozvoj obce urýchlili privilégia získané v r. 1317, kedy sa obec stáva slobodným mestom.

V okolí Vrbova sa nachádzajú 3 chovné rybníky, ktoré sú pýchou spišských rybárov.

Vyberte sa na nenáročnú prechádzku okolo rybníkov po poľnej ceste na hrebeň Žakovského kopca, kde vám učarujú nádherné výhľady.

Trasa sa začína za obcou Vrbov od parkoviska pri hoteli a reštaurácii Flipper. Pešou chôdzou sa dostanete k bývalej vstupnej brány do kúpaliska a pokračujete asi 20 minút pohodlnou trasou asfaltovým chodníkom po nábreží rybníkov ku odbočke na poľnú cestu. Tu môžete v lete pozorovať ryby, vodné vtáctvo, ale aj rastlinné spoločenstvá typické pre okolie vodných plôch. V zimnom období sa na zamrznutej hladine korčuľujú odvážlivci.

Na rázcestí medzi druhým a tretím rybníkom odbočíte na sever po poľnej ceste, ktorá vás dovedie po polhodinovou stúpaní k budove vodojemu nad obcou Žakovce.

Tu s pred vami rozprestrie nádherná scenéria štítov Vysokých Tatier. Pokračovaním po poľnej ceste hrebeňom Žakovského kopca smerom na západ,  môžete pozorovať Nízke Tatry a Kráľovú hoľu. Dostanete sa ku drevenému krížu, kde je vhodné miesto na oddych a relax.

Na návrat ku kúpalisku a parkovisku použijete rovnakú trasu.