Náučný chodník Históriou a tradíciami Ždiaru

Rázovitá obec Ždiar učupená pod vrcholmi Belianskych Tatier patrí mnoho rokov medzi veľmi vyhľadávané strediská zimných športov a celoročnej turistiky. Dobré snehové podmienky tu prilákajú v zimnom období mnohých lyžiarov. V lete s obľubou využívajú turisti značkované trasy do zamagurských obcí, alebo sa cyklisti pustia do náročnejších horských terénov.

Novinkou jesennej sezóny 2021 je vyznačenie náučného chodníka s názvom Históriou a tradíciami Ždiaru, ktorý sa nachádza v nenáročnom teréne v smere Ždiar-križovatka do Monkovej Doliny – Strednica. Trasa vedie ponad lúky a pastviny popri lese a je vhodná najmä pre rodiny s deťmi. Zelená značka vás postupne bude privádzať na stanovištia s QR kódmi. Ak si ich chcete prečítať, potrebujete mať pri sebe mobilný telefón a v ňom  aplikáciu, ktorá dokáže prečítať QR kód. Aplikácie sú bezplatné a verejne dostupné na internete. (Niektoré mobilné telefóny dokážu prečítať QR kód iba pomocou fotoaparátu.) Po ceste objavíte  v teréne rozmiestnené QR kódy (1-5) , ktoré prečítate telefónom.

Náučný chodník Vás prevedie históriou a tradíciami obce Ždiar. Dozviete sa rôzne zaujímavosti o tradičnom živote jej obyvateľov, o záhadnej lanovke, ktorá sa v minulosti tiahla obcou. Na svoje si prídu športoví aj filmoví nadšenci, ktorí sa budú nachádzať presne na miestach filmových hrdinov. Nezabudli sme ani na milovníkov príbehov a legiend. A v závere Vášho putovania Vás na Strednici čaká nezabudnuteľný výhľad na dominanty Belianskych Tatier.

Trasu môžete absolvovať aj v opačnom smere od čísla 5 po 1, a to z parkoviska na Strednici.

Spracovala: Ing. Gabriela Bodnárová
Foto: Ing Ernest Rusnák

 

Realizované s finačnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a zo zdrojov Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry-Spiš-Pieniny.

 

Chodník históriou a tradíciami Ždiaru – záverečné stanovište na Strednici