Cyklovýlet v Levočskej doline

VSTÚPTE DO OÁZY POKOJA LEVOČSKÝCH VRCHOV

V obci Levočská Dolina, ktorá je vstupnou bránou do nádhernej prírody Levočských vrchov sa nachádza RESORT LEVOČSKÁ DOLINA. Je  to celoročné stredisko, ktoré je od historického centra mesta Levoča je vzdialené len 7 km, od Národného parku Slovenský raj približne 10 km. Okolie zariadenia je poprepletané značenými cyklistickými trasami, ktorých je v súčasnosti viac ako 200 km.

Resort Levočská Dolina ponúka široké spektrum aktivít počas celého roka, v lete prevláda cyklistika a kúpanie, v zime lyžovačka.

Čo je v stredisku „EKO“ ?

Ekologická doprava – elektrobicykle

Eko – kúpanie – biokúpalisko – v letnej sezóne v roku 2020 bude pravdepodobne uzatvorené

 

Levočské vrchy, ktoré boli v minulosti uzatvorené pre návštevníkov kvôli existencii vojenského priestoru Javorina, sú predurčené aj pre náročných cyklistov. Nádherné výhľady, tiché lesy a vôňa lúk lákajú milovníkov prírody.

Resort Levočská Dolina sa pripravil aj pre menej zdatných, alebo opatrnejších cyklistov a zriadil požičovňu bicyklov, ktorá je v súčasnej dobe v súlade s protiepidemiologickými opatreniam otvorená cez víkendy od 11.00 do 20:00 hod. Je však pripravená na letný celodenný režim. V prípade rezervácie bicyklov, je potrebne kontaktovať recepciu info@levocska dolina.sk. Ceny sa oproti minulému roku nemenili https://www.levocskadolina.sk/cenniky

Ponúkame vám nasledujúci tip na cyklovýlet:

Žltá trasa č. 8906

V smere Levočská dolina, rampa – Sedlo pod Krížovým vrchom, Wandelkreutz, 880 m (5,7 km) – Ruskinovce 740 m (4,2 km) – Zaľubica, bývalé kasárne 656 m (4,1 km)

Cyklotrasa vedie po bývalej štátnej ceste, ktorá bývala súčasťou vojenského obvodu Javorina. Cesta spája mierne stúpania, klesania a prekrásne výhľady. Klesanie do Zaľubice je vhodné aj pre cestné bicykle. Trasu začíname na parkovisku Resortu Levočská Dolina. Pokračujeme asfaltovou cestou až k bývalému vstupu do vojenského obvodu. Odtiaľ po žltej značke stúpame mierne hore, až do sedla pod Krížovým vrchom. Užívame si tiahle, ale mierne stúpania a famózne výhľady. Na jednej strane Levoča a stredný Spiš, na druhej roztrúsené dedinky a Kežmarok. Dych zoberú Tatry a jasne viditeľné Tri koruny vzdialené takmer 40 km. Na vrchole obchádzame sochu sv. Huberta, patróna poľovníkov a tabuľu s informáciami o jeho živote. Zo sedla nás čaká príjemný zjazd stále dole. Obchádzame rybník s vydrami a smerujeme k miestu, kde do roku 1952 stála obec Ruskinovce. Z bývalých Ruskinoviec sa po dobrej ceste dostaneme až do Záľubice. Tam sa žltá značka končí. Toto miesto je zároveň križovatkou nových cyklotrás. Na návrat môžeme využiť trasu, na ktorú sa napájame v mieste Záľubica, Pod lesom 655 m, kde meníme žltú trasu za zelenú.

V letných mesiacoch využívajú návštevníci biokúpalisko a skúšajú rybolov. Biokúpalisko v Resorte je prvým svojho druhu na Spiši. Areál prírodného kúpaliska tvoria tri vodné plochy: prírodný bazén na plávanie (s objemom 1750 m3, hĺbka pre neplavcov do 90 cm, hĺbka pre plavcov do 220 cm), plocha určená na čistenie vody a oddelená nádrž určená pre lov rýb (napr. pstruha dúhového). Na čistenie vody v bazéne sa nepoužívajú žiadne chemikálie, voda je čistená prirodzeným spôsobom pomocou koreňového systému rastlín a filtráciou cez kamienky a štrk.

Vyskúšate si rybolov a chutnú rybu vám pracovníci na počkanie upečú.

Možnosti ubytovania v zrubových domčekoch:

Polianka, Romančina, Skalka s kuchynkami. Každá izba má svoje sociálne zariadenie a prístup na WIFI, niektoré izby majú aj balkón. V zrubových domčekoch sa nachádzajú tiež komfortne zariadené apartmány. www.levocskadolina.sk/ubytovanie/penzioniky