ZLEPŠITE SI ZDRAVIE V KLIMATICKÝCH KÚPEĽOCH ŽDIAR

Belianske Tatry s okolitou prírodou pohoria Spišská Magura sú stále lákavým miestom pre strávenie letnej či zimnej dovolenky. Strediskom tejto lokality je obec Ždiar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry-Spiš-Pieniny, ktorá prináša ďalšie možnosti tým, že získala štatút klimatických kúpeľov. Ozdravné účinky prírody sa takto prenášajú aj do sféry liečebnej a ponúkajú klientom rekonvalescenciu pri rôznych diagnózach.

Štátna kúpeľná komisia Ministerstva zdravotníctva rozhodla 12.9.2022, že v katastrálnom území obce Ždiar sú podmienky, ktoré spĺňajú požiadavky na uznanie klimatických podmienok vhodných na liečenie. Jedná sa o relatívny čas trvania slnečného svitu, teplotné zaťaženie, relatívnu vlhkosť vzduchu, kvalitu ovzdušia a ďalšie parametre, ktoré sú vhodné na liečenie pacientov pri diagnózach ako sú napr. onkologické choroby, choroby z poruchy látkovej výmeny, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, duševné choroby, choroby z povolanie a iné. Vyhovela tak spoločnosti Strachan s.r.o, ktorá bola navrhovateľom.

Obec Ždiar so svojim katastrálnym územím sa tak stáva miestom rekonvalescencie, oddychu a rekreácie v celoročnom období. Blíži sa zimná sezóna a v Ždiari sa pripravujú lyžiarske strediská na lyžovačku v lokalitách Bachledka Ski&Sun, Strednica a Ski Centrum Strachan.

Počas zimnej sezóny má stredisko Bachledka Ski & Sun v ponuke 8 zjazdoviek o celkovej dĺžke  8,1 km. Obtiažnosť svahov je rôzneho stupňa – od najľahších až po najťažšie zjazdovky v troch prepojených dolinách. Bachledka je navyše členom združenia TATRY SUPER SKI, ktoré združuje 18 stredísk na Slovensku a v Poľsku. Umožňuje lyžovačku na jeden skipas až na 95 zjazdovkách a 86 lanovkách a vlekoch. Samozrejmosťou je denná údržba zjazdoviek, večerné lyžovanie, požičovňa a servis lyží, bezplatné parkovisko pri zakúpení jedno a viacdňových skipasov, skibus aj licencovaní inštruktori. Lyžiarov, ale aj nelyžiarov poteší až 2,5km dlhá sánkarská trať na prírodnom snehu a 20 km bežkárskych tratí.

Jedinečné výhľady na panorámu zasnežených Belianskych Tatier je možné zažiť na Chodníku korunami stromov, ktorého súčasťou je aj 32 metrov vysoká vyhliadková veža so suchým toboganom a adrenalínovou sieťou na vrchole.

Členmi Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry-Spiš-Pieniny sú aj ďalšie subjekty, ktoré predstavujú ucelenú ponuku letných aj zimných atrakcií.

V regióne si určite nesmiete nechať ujsť návštevu Thermal Parku Vrbov. Stredisko ponúka oblažujúci relax v zdravej mineralizovanej vode, v ktorej si odpočiniete a naberiete veľa nových síl. Zdravá voda vyviera z hĺbky 2000 metrov a v bazénoch sa udržiava pri teplote 26°C až 38°C.

Je len málo regiónov, ktoré majú za sebou takú bohatú históriu, ako Spiš. Vznik známych miest LevočaKežmarok siaha až do 13. storočia. Návštevníkom Regiónu Tatry – Spiš – Pieniny preto majú čo ponúknuť. A čo tam musíte vidieť? V Kežmarku jednoznačne Drevený artikulárny kostol, ktorý je zapísaný medzi pamiatky UNESCO. Pri jeho návšteve sa môžete kochať maľovanou výzdobou interiéru, ktorý pripomína známu Sixtínsku kaplnku.Za pozornosť takisto stojí historická stredoškolská knižnica evanjelického lýcea, ktorá sa nachádza len pár krokov od kostola. Je pozoruhodná tým, že uchováva až 150 000 zväzkov kníh.

Mesto Levoča je zapísané medzi pamiatky UNESCO. Navštíviť musíte Baziliku minor Sv. Jakuba s legendárnym oltárom Majstra Pavla. Dosahuje výšku takmer 19 metrov a je svojho druhu najväčším dreveným gotickým oltárom na svete. Turistom sa v centre ponúka prechádzka Námestím Majstra Pavla, ktoré predstavuje jadro mesta. Tvoria ho predovšetkým historické meštianske domy s gotickými aj renesančnými prvkami. Obdivovať môžete Thurzov dom, Schwabov palác alebo dom Šebastiána Krupeka.

Región Spiša a Pienin poskytuje toľko atrakcií, že na ich návštevu budete potrebovať určite niekoľko dní. V takomto prípade si môžete vybrať z ponuky niekoľkých ubytovacích zariadení. Odporučiť môžeme APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club***  Kežmarok, Penzión Pltník, Penzión Kaštieľ Hanus ***. Pochutnať na miestnych špecialitách pod Spišským hradom si môžete v reštaurácii Spišský salaš.

 

Spracovala: Gabriela Bodnárová, výkonná riaditeľka OOCR Tatry-Spiš-Pieniny