Veža Baziliky sv. Jakuba v Levoči opäť otvorená pre verejnosť

V letných mesiacoch pripravila levočská samospráva pre turistov aj domácich populárnu atrakciu – sprístupnila vežu Baziliky sv. Jakuba verejnosti.

Návštevníci a domáci majú možnosť obdivovať Levoču z vtáčej perspektívy.

Mesto sprístupnilo vežu Baziliky sv. Jakuba spojenú s výkladom sprievodcov.

Veža je otvorená od 18.7.2017. Vstupy začínajú každý deň o 9.15 v 45 minútových intervaloch. Posledný vstup do veže je možný o 18.15.

Unikátny pohľad

„Takmer v každom veľkom meste v Európe sú veže sprístupnené. Aj my sme sa rozhodli otvoriť vežu Baziliky, a tak posilniť cestovný ruch v meste. Kostol stojí v samotnom centre mesta a poskytuje unikátny pohľad na historické centrum so všetkými pamiatkami. Obdivovať z výšky možno aj okolitú prírodu, Vysoké Tatry a Slovenský raj,“ vysvetlil primátor mesta Milan Majerský (KDH).

Veža bude otvorená každý deň s výstupmi v 45-minútových intervaloch. Turisti musia prekonať 216 schodov, kým sa dostanú na vrchol 70 metrov vysokej veže.

Ďalší benefit

Veža ponúkne turistovi okrem vyhliadky aj ďalší benefit, 24-hodinový vstup do wifi free siete na námestí. Pri kúpe vstupenky návštevník získa aj kód k prístupu na internet.
Pôvodná veža i s kostolom bola postavená približne v 14. storočí a bola vyššia, ako ju poznáme teraz.
V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu a je to jedna z najstarších neogotických veží na území dnešného Slovenska.
Stavba bola postavená podľa plánov Fridricha Mücka.

Aktuálne informácie môžete sledovať aj na Facebook-u Veža Baziliky sv. Jakuba

Turisti si vežu rýchlo obľúbili

„Návštevnosť v minulej sezóne nás veľmi milo prekvapila. Za dva mesiace fungovania vežu navštívilo 6 500 turistov, čo je veľmi pekné číslo, ktoré sa vyrovná ročnej návštevnosti niektorých regionálnych múzeí. Aj keď veža fungovala len v skúšobnej prevádzke, bola atraktívnym miestom pre návštevníkov z celého sveta,“ uviedol Kamil Tomčofčík z oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta v Levoči.

web

Atrakcia pre turistov

Zámerom otvorenia veže bolo už vlani posilniť cestovný ruch v meste.

„Veža má svoje miesto na trhu cestovného ruchu, je dostatočne atraktívna a tým, že fungujeme až do 19:00, vypĺňame voľný čas návštevníkom mesta, ktorí už nemôžu navštíviť ostatné atrakcie, keďže v tom čase sú už zatvorené,“ uviedol Tomčofčík.

Pôvodná veža bola s kostolom postavená približne v 14. storočí a bola vyššia.

„V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu a je to jedna z najstarších neogotických veží na území dnešného Slovenska. Stavba bola realizovaná podľa plánov Fridricha Mücka,“ predstavil v minulosti stručnú históriu sprievodca Štefan Plačko.

Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20567295/v-levoci-aj-tento-rok-spristupnia-70-metrovu-vezu-baziliky.html#ixzz4lGklFr8q