V Levočských vrchoch rastie moderný bežecký areál

V Levočských vrchoch vzniká bežecký areál, ktorý má ambíciu stať sa moderným centrom bežeckého lyžovania a organizovať preteky pod hlavičkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Po dobudovaní ďalších okruhov a získaní certifikácie by tak Slovensko malo po Štrbskom Plese druhé plnohodnotné stredisko bežeckého lyžovania.

V lokalite Krúžok v katastri obcí Uloža,Vyšné Repaše a Závada (miestna časť Levoče) postupne rastie moderný bežecký areál Levoča Nordic Centrum. Za sebou má už viac ako 50 ročnú históriu úpravy bežeckých lyžiarskych tratí v tejto lokalite, v súčasnosti sa o jeho rozvoj stará občianske združenie Levoča Nordic Centrum.

V spolupráci s obcami Uloža, Vyšné Repaše, Pozemkovým spoločenstvom Uloža, mestom Levoča, OOCR Tatry Spiš Pieniny, KOCR Severovýchod Slovenska a Prešovským samosprávnym krajom by mal byť v lokalite dobudovaný nadregionálny bežecký lyžiarsky areál, ktorý bude spĺňať parametre Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Slovenskej lyžiarskej asociácie. Snahou združenia Levoča Nordic Centrum je získať na všetky upravované pretekárske okruhy certifikáciu FIS, ktorá zabezpečí organizovanie medzinárodných lyžiarskych pretekov, Majstrovstiev Slovenska a Slovenského pohára vo všetkých vekových kategóriách. Areál bude mať veľký prínos aj v oblasti cestovného ruchu. Využívaný bude počas celého roka pre turistickú a bežnú verejnosť.

Po dobudovaní celého areálu získame štatút vynikajúceho tréningového strediska pre beh na lyžiach, čo nám do budúcna umožní celoročné organizovanie rôznych tréningových sústredení športových tímov v behu na lyžiach, biatlone, cyklistike, atletických vytrvalostných behoch a pre turistickú verejnosť. Návštevníci budú  v Levoči a v regióne Levočských vrchov využívať komplexné turistické služby – ubytovanie, stravovanie, relax a  návštevu pamiatok,“ informoval o zámere Marián Baláž, predseda Levoča Nordic Centrum.

Od mája do októbra tohto roku prebehla v areáli výrazná rekonštrukcia  a modernizácia bežeckých lyžiarskych okruhov. Modernizácia sa týkala 2,5 km a 3,3 km okruhu, kde boli trate zrovnané a rozšírené na štandardnú šírku 6 – 9 metrov. Novovybudovaný centrálny štadión bol postavený už na základe splnenia potrebných štandardov.

Rok 2018 v znamení investícií a rozvoja

V roku 2018 je v pláne okrem zimnej údržby tratí aj modernizácia a certifikácia 5 kilometrového okruhu a šprintérskeho okruhu s dĺžkou 1250 metrov. Po naplnení týchto plánov vznikne na Slovensku druhé stredisko bežeckého lyžovania, jediným je zatiaľ areál na Štrbskom Plese. V rámci modernizácie areálu bude dobudovaný samostatný 2 km okruh s umelým osvetlením na báze LED technológie, aktuálne ako jediný na Slovensku.

Už vo februári (9. – 11. 2. 2018) čaká areál veľká športová udalosť. Hostiť bude 5. kolo pretekov Slovenského pohára v behu na lyžiach. Organizátori očakávajú účasť približne  350 pretekárov vo všetkých vekových kategóriách. Areál čaká špecifická úprava tratí, technické a bezpečnostné zabezpečenie okruhov i vytvorenie zázemia pre rozhodcov, meračov, pretekárov a ich tímy.

K výhodám areálu patria nielen nádherné výhľady na Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu a Spišský hrad, ale aj fakt, že areál bežeckého lyžovania je už viac ako 20 rokov domovským stánkom paralympijského družstva v behu na lyžiach a biatlone a záujem oň rastie aj u širokej verejnosti. Blízkosť UNESCO pamiatok – mesta Levoča, Spišského hradu, Spišskej Kapituly ale aj Vysokých Tatier dopĺňajú veľký potenciál rastúceho bežeckého areálu.

Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska, http://www.severovychod.sk/