Thermal park Vrbov a Spišská Belá

Región Tatry-Spiš-Pieniny sa vyznačuje pestrou a rozmanitou ponukou pre svojich návštevníkov. Krása prírody v kombinácii s obľúbenou termálnou vodou a jedinečnosťou kultúrneho dedičstva sú skvelou pozvánkou, prečo sa destináciu Tatry-Spiš-Pieniny určite oplatí navštíviť.

 

Kúpalisko Thermal park Vrbov je populárne najmä vďaka svojej jedinečnej termálnej vode. Termálna voda vo Vrbove je svojim zložením je jednou z najkvalitnejších termálnych vôd v strednej Európe. Pre svoje účinky, ktoré blahodarne pôsobia na organizmus je vyhľadávanou termálnou vodou návštevníkmi zo širokého okolia i zo zahraničia. Spoľahlivo regeneruje unavené svalstvo a vitálne funkcie ľudského organizmu, preto predstavuje vítaný relax po náročnom dni stráveným napr. turistikou vo Vysokých Tatrách, či v zime lyžovačkou.

V areáli sa nachádza desať bazénov, z toho sú štyri detské. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 26°C do 38°C. V prípade návštevy kúpaliska si môžete oddýchnuť v dvoch sedacích bazénoch s prúdmi tečúcej vody a príjemnou teplotou až 38°C, alebo v prieplavovom bazéne s masážnymi tryskami s teplotou 32°C, ktoré dokonale rozmasírujú stuhnuté svalstvo. Pokiaľ patríte medzi milovníkov plávania, určite oceníte 35 m plavecký bazén s teplotou 28°C.

Počas letných dní sú pre návštevníkov pripravené rôzne animačné programy, ktoré spríjemnia návštevu kúpaliska. Okrem iného si návštevníci môžu užiť originálne thajské  masáže a chutné občerstvenie v bare i reštaurácii. Momentálne prebieha príprava nového denného baru, ktorý bude prístupný pre všetkých návštevníkov kúpaliska. Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke kúpaliska www.termalnekupalisko.com.

Obec Vrbov má zaujímavú históriu, patrí medzi najstaršie osídlené miesta na Spiši, ktoré boli osídlené od doby kamennej. V súčasnej dobe obdivujú návštevníci najmä renesančnú zvonicu a z vybudovaného asfaltového cyklistického chodníka nádherné výhľady na Vysoké Tatry a Levočské vrchy. Týmto cyklistickým chodníkom sa dostanete do historického centra mesta Kežmarok, ktorý je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Pohodlná a nenáročná cyklotrasa vedie ďalej až do Spišskej Belej.

 

Mesto Spišská Belá je charakteristické nielen hodnotnými kultúrnymi pamiatkami, ktorým dominuje neskorogotický kostol sv. Anny s renesančnou zvonicou v mestskej časti Strážky, ale aj pestrou okolitou podtatranskou prírodou.

Historicky významnými objektmi v meste sú rímsko-katolícky kostol sv. Antona Pustovníka, renesančná zvonica a radnica, mariánsky stĺp a evanjelický kostol, ako aj početné meštianske domy neskororenesančného a barokového slohu tvoriace mestskú pamiatkovú zónu. Novinkou je socha Milana Rastislava Štefánika, ktorá bola v meste osadená v roku 2019.

V mestskej časti Strážky sa nachádza neskorogotický kostol sv. Anny s renesančnou zvonicou, ktoré dnes ako celok tvoria národnú kultúrnu pamiatku a patria medzi významné architektonické skvosty Spiša. Na rekonštruovanom objekte situovanom v anglickom parku z 19. storočia možno sledovať stavebný vývoj od neskorogotickej podoby (15. storočie) cez renesančnú prestavbu až po barokovo-klasicistické úpravy (z konca 18. storočia). Správcom kaštieľa je Slovenská národná galéria, ktorá ponúka rôzne kultúrne programy pre verejnosť.

S mestom sú späté osobnosti Jozefa Maximiliána Petzvala a Michala Greisigera, ktorých mená nesú dve múzeá. Expozícia múzea J. M. Petzvala je orientovaná na dejiny a genézu optiky a fotografie. Návštevníci tu môžu vidieť napr. zachované fotokópie výpočtu najslávnejšieho objektívu, vzácny celokovový dagerotypický prístroj s Petzvalovým objektívom, známe historické konštrukcie fotoaparátov, kuriózne detektívne komory s mechanizmom na výmenu platní, či veľké ateliérové prístroje. Expozícia múzea Dr. Greisigera je venovaná botanike, zoológii, prírodným vedám a bádateľskej práci doktora Greisigera v Belianskych Tatrách, viac o pamiatkach na: https://spisskabela.sk/mesto/historia-mesta/historicka-cesta-mestom/

Milovníkom športu a prírody je určený cyklochodník Spišská Belá – Tatranská Kotlina. Cyklochodník je vybudovaný ako cyklistická cesta s asfaltovým povrchom vedľa štátnej cesty v atraktívnom prostredí medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou. Okrem cyklistov môžu chodník využívať aj korčuliari i chodci. Chodník je vybavený odpočívadlami s veľkými turistickými mapami. Na chodník sa napája množstvo ďalších terénnych cyklotrás v lesnom prostredí. Začína pri Belianskom rybníku a končí na začiatku Tatranskej Kotliny, pričom jeho celková dĺžka je 9 km. V tomto roku bola sprístupnená ďalšia časť cyklochodníka z Tatranskej Kotliny po časť Ždiar-Strednica so štrkodrvovým povrchom vhodným pre horské bicykle.

Beliansky rybník je populárnou oddychovou zónou s nádherným výhľadom na masív Vysokých Tatier. Je to miesto pre príjemný relax s možnosťou občerstviť sa v rybárskom dome. Lovný kaprový rybník je po zakúpení rybárskeho lístka k dispozícii všetkým návštevníkom.

 

Naša destinácia ponúka turistom množstvo nádherných miest, máloktorý región sa môže pochváliť tak širokým zastúpením prírodných i historických krás. Všetky potrebné informácie nájdete na našej webovej stránke old.tatryspispieniny.sk.