Režisér Remo v Kežmarku predstaví dva nové dokumenty

V novembri si kežmarský filmový klub Iskra pripomína šieste výročie svojho vzniku a pri tejto príležitosti svojim divákom pripravil dvojnásobný narodeninový darček. Je ním návšteva režiséra, scenáristu a kameramana Mira Rema, ktorý v kine v stredu 23. novembra večer uvedie svoj najnovší film Richard Müller: Nespoznaný a v ten istý deň na obed predstaví v tamojšom gymnáziu snímku Cooltúra.

Už 25 rokov patrí Richard Müller bez pochýb k najvýraznejším osobnostiam našej hudobnej brandže. Čo sa však skrýva za svetlami reflektorov a akú cenu musí Richard Müller platiť za to, aby mohol robiť prácu, ktorú má rád? Aj to odhaľuje unikátny dokumentárny film Richard Müller: Nespoznaný, ktorý prináša intímny rez do života tejto legendy.

„Témy ako Richardova choroba, skúsenosti s drogami, vzťahy so ženami sa vo filme tiež čiastočne objavia. Ale my sme sa, pravdaže, neznížili na úroveň bulváru. Snažili sme sa tieto momenty zaradiť do kontextu Richardovho života tak, aby ho divák mohol lepšie a komplexnejšie pochopiť. Nemyslím si však, že Nespoznaný je kontroverzný film. Nazdávam sa skôr, že je to film ľudský, film o obdivuhodnom umelcovi, ktorý stále bojuje, a to aj navzdory životným komplikáciám, ktoré sa na neho rokmi „navešali“,“ povedal Miro Remo, ktorý film nakrúcal počas príprav a turné Richarda Müllera s kapelou Fragile v rokoch 2013 – 2016.

Režisér dokument Richard Müller: Nespoznaný osobne uvedie v stredu 23. novembra o 19.00 h v kine Iskra, diváci však film budú môcť vidieť aj o deň neskôr (vo štvrtok 24. novembra) v rovnakom čase.

Úsmevnú, ironickú, ale zároveň i vážnu snímku o zmysle a stave slovenskej kultúry Cooltúra budú môcť vidieť študenti v telocvični Gymnázia P. O. Hviezdoslava v stredu 23. novembra o 11.50 h.

Táto projekcia je v rámci kapacitných možností gymnázia otvorená aj pre verejnosť. Je spojená s lektorským úvodom a prednáškou na tému autorský dokumentárny film, po premietaní sa uskutoční moderovaná diskusia s autorom filmu.

Kontroverzný dokument Cooltúra sa síce do oficiálnej kinodistribúcie kvôli nesúhlasu niektorých aktérov filmu so zverejnením svojej osoby nedostal, no zelenú má v rámci projektu Dokument na kolesách, zameraného na gymnáziá, stredné, vysoké školy a univerzity na Slovensku, ktorý sa venuje alternatívnej distribúcii kreatívnych dokumentov poslucháčov a absolventov Ateliéru dokumentárnej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave.

„Nedokážem filmom zhodnotiť stav našej kultúry ako celku, ale divákom som poskytol to, čo som videl a považujem za dôležité vidieť. Nič zásadné od diváka neočakávam, ale verím, že Cooltúra môže prispieť k rozvoju kritického myslenia v oblasti kultúry. Sám som niektoré veci pochopil až vtedy, keď som so štábom niekoľko hodín nakrúcal a videl, ako to funguje,“ poznamenal pre študentský informačný portál Gaudeo.sk Miro Remo o filme, ktorý demaskuje negatívne kultúrno-politické syndrómy súčasného Slovenska, ako je nacionalizmus, populizmus či umelo vytvorené televízne a subkultúrne mýty.

Viac informácií o filmoch nájdete na: www.klubiskra.sk. Vstupné na projekcie filmu Richard Müller: Nespoznaný je 3,50 €, držitelia platných členských preukazov filmového klubu zaplatia 2 €. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo v pokladni kina. Vstup na premietanie snímky Cooltúra v telocvični gymnázia je voľný.

MIRO REMO
Narodil sa v roku 1983. Pochádza z industriálnej obce Ladce, kde navštevoval základnú školu. Absolvoval gymnázium v Považskej Bystrici. Hneď, ako ho prijali na réžiu dokumentárneho filmu na VŠMU, zanechal štúdium mechatroniky. Film študoval v ateliéri Vlada Balca na VŠMU, kde aj momentálne ďalej pôsobí. Je držiteľom mnohých ocenení z medzinárodných filmových festivalov. Jeho doposiaľ najúspešnejším filmom je portrét jeho strýka a jeho matky, Removej babky, s názvom Arsy-Versy, ktorý získal výraznú medzinárodnú pozornosť a odniesol si vyše štyridsať ocenení, a tiež jeho ostatný film Comeback o recidivistoch z Ilavskej väznice, ktorý bol slávnostne uvedený na 49. ročníku MFF Karlove Vary. Zaujal aj spoločensky kritickým filmom Cooltúra o stave a funkcii masovej popkultúry.

Richard Müller: Nespoznaný. Krajina pôvodu: Slovensko/Česko. Rok výroby: 2016. Žáner: dokument. Dĺžka: 88 min. Jazyková verzia: slovensky a česky. Réžia: Miro Remo. Scenár: Miro Remo, Marek Kučera. Kamera: Miro Remo. Strih: Marek Kráľovský. Hudba: Richard Müller a Fragile. Zvuk: Lukáš Kasprzyk. Dramaturgia: Juro Šlauka. Produkcia: Marek Kučera, Albert Malinovský. Producent: Punkchart Film, Endorfilm, Arsy-Versy, RTVS, Česká televize. Supervízia: Ivan Ostrochovský. Asistent réžie: Marek Kučera. Špeciálne efekty: Marek Ježo. Účinkujú: Richard Müller, Soňa Müllerová, Iva Bittová, Wanda Wolfová, Ema Müllerová, Adnan Hamzic, Braňo Kostka, Soňa Norisová, Helena Krajčiová a ďalší.

Cooltúra. Krajina pôvodu: Slovensko. Rok výroby: 2016. Žáner: dokument. Dĺžka: 68 min. Jazyková verzia: slovensky. Réžia: Miro Remo. Kamera: Miro Remo, Ivo Miko, Jaro Vaľko. Scenár: Miro Remo, Juro Šlauka. Strih: Marek Kráľovský. Hudba: David Kollár. Zvuk: Rišo Fullek, Lukáš Kasprzyk. Produkcia: Marek Kučera. Producent: Arsy-Versy, RTVS, EHMK 2013. Asistent réžie: Marek Kučera. Účinkujú: Martin Jakubec, Zuzana Fialová, Ján Lazorík, Viliam Rozboril, Dušan Grúň, Ľubo Virág, Stano Skala, Lýdia Volejníčková a ďalší.

nespoznanykk_web

cooltura_posterkk