Prežili sme Holokaust

Mesto Levoča pozýva 18. apríla 2024 do Mestského divadla na kultúrno – vzdelávací program, ktorý vychádza z úspešnej rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých.

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, vidieť ich, vnímať ich ako ľudí, precítiť ich skúsenosť. To je dôvod, prečo organizujeme podujatie Prežili sme holokaust, a to najmä pre dnešných mladých ľudí, tí sú poslednou generáciou, ktorá ich môže zažiť, a to je nesmierne vzácne.

Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust
Príbeh doc. Denisy Nikodémovej, ktorá zažila úkryty v horárňach, mamičku, ktorá stále plakala a rozlúčku s ňou, ukrývanie v rodine Pellerovej v Spišskej Novej Vsi v manzardke so sestrou, niekoľko dní s potkanmi v pivnici, identifikáciu matky v masovom hrobe a aj návrat otca z koncentračného tábora. Napriek všetkému sa stala úspešnou ženou a dodnes, vo vysokom veku, je aktívna aj vo vzdelávaní ďalšej generácie na vysokej škole. Súčasťou programu môžu byť ďalší pamätníci z okolia.

Film Dagmar Mozolovej Mamička
Dagmar Mozolová 10 rokov pripravovala rozhlasovú reláciu Encyklopédia spravodlivých, za ktorú získala aj Krištáľové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživších aj záchrancov a v roku 2019, mesiac pred smrťou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. Jej príbeh spracovala ako 26-minútový film, ktorý je súčasťou programu.

Katarína Koščová a Daniel Špiner
Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je dopĺňané citlivými a hlbokými piesňami v podaní speváčky Kataríny Koščovej a Daniela Špinera.

Podujatie pripravuje občianske združenie Testimonium v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a Mestským divadlom v Levoči. Podujatie podporila Nadácia SPP.

Lístky môžete zakúpiť v pokladni Infromačnej kancelárie mesta Levoča, Nám. Majstra Pavla 54, Levoča, t.č. 053 451 3763 a v sieti tootoot.fm

Zdroj: http://msks.levoca.sk/