Ozveny festivalu Jeden svet už po siedmykrát v Kaštieli Strážky

Už po siedmykrát dostanú v Kaštieli Strážky priestor dokumentárne filmy domácej a zahraničnej produkcie. Vysunuté pracovisko Slovenskej národnej galérie v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození pozýva žiakov základných  škôl, študentov stredných škôl a širokú verejnosť na Ozveny festivalu Jeden svet.

V renesančnom kaštieli je marec od roku 2009 vyhradený na premietanie dokumentárnych filmov, ktoré poukazujú na aktuálne spoločenské problémy.  Spôsobom, ktorý je často odlišný ako ten, ktorý nám predostierajú médiá. „Naše mestá sú čoraz plnšie áut, vyhadzujeme bezmála polovicu potravín a pritom každý deviaty človek zaspáva hladný, holdujeme móde, ktorá prispieva k devastácii planéty,” povedala riaditeľka Bratislavského festivalu Nora Beňáková. Hlavným mottom 17. ročníka festivalu JEDEN SVET je myšlienka Odmyslime si ploty. Čoraz častejšie staviame ploty a múry medzi krajinami aj ľuďmi a odkrývame pritom to najhoršie v nás. Na nefungujúci sociálny systém v Ukrajine v plnej nahote poukazuje film Skoro svätý, krátky dokument Farida zasa zobrazuje dôsledky nórskej azylovej politiky a jej vplyv na tých najmenších – deti. Film Švédska teória lásky približuje prelomový politický program Rodina budúcnosti, ktorého dôsledkom je to, že ľudia často žijú sami a  umierajú, bez toho, aby niekomu chýbali. Krátky dokument Nie som z cukru, hovorí ústami školáčky Michelle, ktorú deti v škole šikanujú kvôli jej postave. V rôznych tematických sekciách sa nájdu filmy vážne aj nevážne, no vždy také, ktoré stoja za pozretie.

Pre priaznivcov kina a dokumentárnych filmov sú vyhradené dva piatky, 3. a 10. marca, počas ktorých sú pripravené zahraničné filmy s českým dabingom alebo titulkami. Večerné kino pre verejnosť sa začína o 18. hodine, naplánované sú aj debaty s hosťami, ktorí obohatia večer svojimi skúsenosťami a názormi. „Prvý večer 3. marca, bude viesť diskusiu na tému pomoci chudobným a vojnou skúšaných ľudí, zborová farárka Eva Germanová a sociológ Ľubomír German.“ povedala lektorka z kaštieľa Katka Hriňáková. Dokumentárne filmy ponúkajú témy, ktoré sú zaujímavé aj pre mladších. Do kaštieľa môžu prísť žiaci základných škôl a študenti stredných škôl v termíne od 13. do 31. marca 2017. „Hovoriť o problémoch, ktoré sú v poslednej dobe čoraz viac naliehavejšie je občas príliš zložité. Ľudia sa zvyčajne tvária ľahostajne, alebo nemajú čas sa nimi zaoberať. Počas festivalu sa spája príjemné s poučným.“ povedala lektorka Jarka Grigľáková. Vďaka digitálnej kultúre majú v kaštieli Strážky záujemcovia možnosť nahliadnuť na rôzne spoločenské problémy a v neposlednom rade si aj dopriať relax.

Príďte aj Vy a spolu si odmyslíme ploty!

Autor: Denisa Jurišicová

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://spisskabela.sk/

kastiel-strazky-festival-filmov17