Osmijankova literárna záhrada

Slovenská národná galéria pripravila v spolupráci s neziskovou organizáciou Osmijanko v Kaštieli Strážky inštaláciu putovnej výstavy pre malých aj veľkých čitateľov s názvom Osmijankova literárna záhrada. Putovnú výstavu, ktorá rozvíja čítanie s porozumením a posilňuje emocionalitu detí, nájdete v termíne od 20. októbra 2021 do 28. januára 2022 vo vnútorných priestoroch kaštieľa.

Osmijanko pozýva malých aj veľkých do tajomnej záhrady. Je to záhrada nekonečná, vedie z nekonečna do nekonečna tak ako celoživotné čítanie kníh… Ráčte vstúpiť a zasiať semienka svojho vlastného Knihokvetu. Výstava s interaktívnymi objektmi slovenskej scénografky Nadi Salbotovej poskytuje veľa podnetov pre kreatívne hry s literárnym textom. 

Čo v nej návštevníkov čaká? Záhradnícka práca!

Rozprávkovník Kristy Bendovej, Šifrovník na odkliatie princeznej, Fantazmagorika knihoplodá s rozprávkovými postavičkami, vzácne Knihokvety – sadenie snov a túžob. Cesta záhradou má prekážku – močiar – porekadlovník, rozbité Veršoplôtiky Tomáša Janovica, Miroslava Válka i Pavla Országha Hviezdoslava. V záhrade živorí – Strom-pahýlik, ktorý treba zachrániť. Po záhradníckej práci sa oddychuje v záhradnom Peliešku plnom kníh zo slovenských vydavateľstiev. Pri odchode zo záhrady čaká na svoje rozkvitnutie Kráľovský kvet – Osmimetrovnica kráľovská.

Ráčte vstúpiť a zasiať semienka svojho čitateľstva. A my vám sľubujeme, že to bude čítanie hrou!

Putovný projekt realizovaný v spolupráci s Osmijanko, n.o. finančne podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: www.sng.sk