Osem dní skvelého filmu pod Tatrami: Febiofest tento rok v kežmarskej Iskre i v popradskom Tatrane

Dvadsiaty štvrtý ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest sa po svojom hlavnom programe v Bratislave opäť rozpŕchne i do regiónov a v ďalších desiatich slovenských mestách ponúkne filmovým fanúšikom to najlepšie zo svojej tohtoročnej ponuky.

Prvýkrát sa MFFK Febiofest bude konať až v dvoch podtatranských mestách. Filmové kluby z Kežmarku a Popradu sa rozhodli spoločne pripraviť až osemdňový program skvelých večerných projekcií, v rámci ktorých diváci uvidia osem rôznych kvalitných filmov domácej či zahraničnej produkcie. Prvé štyri dni (pondelok 20. – štvrtok 23. marca) si fanúšikovia dobrého filmu vychutnajú festivalovú atmosféru v kežmarskom kine Iskra, ďalšie štyri (piatok 24. – pondelok 27. marca) zasa v popradskom kine Tatran.

„Rovnako ako minuloročný Febiofest bude aj tohtoročný celoslovenský filmový maratón poctou autorskej a klubovej kinematografii. Starostlivo vyberáme do programu filmy, ktorých režiséri a autori aj dnes vnímajú film ako zrkadlo sveta, a nie len ako spotrebnú zábavu,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Přemysl Martinek.

V Iskre Jackie či Baba z ľadu

Program kežmarského Febiofestu otvorí v pondelok 20. marca americko-čílsky filmrežiséra Pabla Larraína Jackie, intímny obraz jedného z najdôležitejších a najtragickejších okamihov v dejinách USA, videného očami ikonickej prvej dámy Jacqueline Bouvier Kennedyovej, v hlavnej úlohe so skvelou Natalie Portman.

V utorok 21. marca dopoludnia sa kino prvý raz zaplní škôlkarmi a najmenšími školákmi, ktorí si v rámci Filmového kabinetu deťom pozrú sedem dielov nového slovenského animovaného seriálu Drobci. Druhýkrát deti Drobcov uvidia vo štvrtok 23. marca predpoludním. Obe projekcie budú prístupné i verejnosti, no limitované budú obmedzenou kapacitou kina, keďže sú primárne určené materským školám.

Večer druhého dňa Febiofestu v Iskre bude patriť poslednému filmu legendárneho poľského režiséra Andrzeja Wajdu, ktorý navždy odišiel v októbri minulého roku. Životopisná dráma Odrazy zobrazuje život avantgardného maliara Władysława Strzemińského, ktorý odmietol prispôsobiť sa oficiálnej ideológii, i keď to ohrozilo jeho existenciu.

V stredu 22. marca dopoludnia uvidia stredoškoláci český dokument Tomáša Bojara a Rozálie Kohoutovej FC Roma o futbalovom klube z Děčína, s ktorým súperi radšej prehrajú kontumačne, než by mali odohrať zápas s Rómami. Po premietaní sa uskutoční diskusia so sociálnym pracovníkom Michalom Lazarovom, ktorá bude zacielená na nebezpečenstvo narastajúceho rasizmu a extrémizmu. Aj toto premietanie je v rámci kapacitných možností prístupné i verejnosti.

V stredu večer sa diváci môžu tešiť na iránsku vzťahovú drámu Klient, ktorá je nominovaná na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Jej režisér Asghar Farhadi už doma jednu pozlátenú sošku má, získal ju v roku 2012 za film Rozchod Nadera a Simin.

V záverečný kežmarský večer festivalu, vo štvrtok 23. marca, Iskra uvedie nový česko-slovenský film režiséra Bohdana Slámu Baba z ľadu, v ktorom hlavnú úlohu stvárnila skvelá slovenská herečka Zuzana Kronerová. Snímka rozkrýva zložité vzťahy medzi príslušníkmi troch generácií a prináša nádej, že život možno vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku.

V Tatrane i novinka Agnieszky Holland

V Poprade Febiofest odštartujú v piatok 24. marca predpoludním premietaním animovaných Drobcov pre najmenších divákov, večer fanúšikovia kvalitného filmu uvidia absolútnu novinku svetoznámej poľskej režisérky Agnieszky Holland Cez kosti mŕtvych, ktorá ukazuje netradičným, v niektorých momentoch až provokatívnym spôsobom, kam môže siahať ľudská brutalita nielen voči zvieratám, ale aj voči outsiderom. Film získal Strieborného medveďa na nedávnom prestížnom festivale v Berlíne.

V sobotu 25. marca sa diváci môžu tešiť na ďalšiu horúcu novinku – film slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa Diera v hlave. Čiastočne inscenovaný a štylizovaný dokument o rómskom holokauste je elégiou za obete monštruózneho režimu a ľudskej nevšímavosti.

Nedeľný večer bude v Tatrane patriť francúzsko-belgickému animovanému filmu režiséra a držiteľa Oscara Michaëla Dudok de Wita Červená korytnačka, príbeh stroskotanca na tropickom ostrove, obývanom len korytnačkami, krabmi a vtákmi, ktorý je zároveň univerzálnym príbehom všetkých zásadných okamihov v živote človeka.

Tohtoročný Febiofest sa s filmovými fajnšmekrami pod Tatrami rozlúči v pondelok 27. marca večerným premietaním britskej drámy režiséra Adama Smitha Proti svojej krvi, v hlavnej úlohe s výnimočným Michaelom Fassbenderom. Práve vďaka neuveriteľným hereckým výkonom a úžasnej hudbe The Chemical Brothers je tento film vzrušujúcim kriminálnym trilerom a zároveň hlboko dojímavým príbehom o láske a rodine.

Z Popradu do Kežmarku a naopak

Dramaturgovia filmových klubov v oboch mestách si od vzájomnej spolupráce sľubujú zvýšený záujem o kvalitný film v našom regióne a veria, že si diváci vyberú z bohatého programu to svoje, a zároveň si nájdu čas i na to, že navštívia aj kino v druhom meste, čiže Popradčania kežmarskú Iskru a Kežmarčania popradský Tatran.

Vstupné na každé večerné festivalové premietanie je v Kežmarku 3,50 € a v Poprade 4 €, držitelia platných klubových preukazov v oboch kinách zaplatia 2 eurá. Vstup na dopoludňajšie premietania animovaného seriálu Drobci je voľný, no kapacita hľadísk je pre verejnosť značne obmedzená, pretože projekcie sú primárne určené organizovanej skupine žiakov MŠ a ZŠ. Kežmarské premietanie filmu FC Roma v stredu pred obedom je pre študentov SŠ, no prístupné aj verejnosti za akciové vstupné 1 euro. Lístky si budete môcť kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk a www.kinotatran.skalebo pred premietaním v pokladniach kín. Viac informácií o festivale a filmoch nájdete na www.febiofest.sk.

Febio17_KK-PP_web