Nová kabínová lanovka v Bachledke už túto zimu!

Prví návštevníci sa kabínovou lanovkou vyvezú už túto zimu.

Návštevníkov Bachledovej doliny čaká túto zimu príjemná novinka. Na vrchol Spišskej Magury sa už túto zimnú sezónu dostanú za necelých 7 minút jazdy novou 10-miestnou kabínovou lanovkou. Táto novinka poteší tak lyžiarov, ktorí boli ešte minulú zimu prepravovaní staršou sedačkovou lanovkou, ako aj peších turistov. Tí počas letnej sezóny navštevovali Chodník korunami stromov športovo – pešou túrou dlhou 2,6 km. Novou lanovkou sa do korún stromov i na lyžiarske svahy bude možné dostať bezbariérovo, v suchu a bezvetrí za rýchlych 7 minút.

Dodávateľom novej lanovej dráhy je spoločnosť Leitner ropeways, ktorá má za sebou úspešné projekty po celom svete. V Bachledovej doline bude stáť typ GD10. Ide o modernú 10-miestnu kabínovú lanovku s prepravnou kapacitou 1 734 ľudí za hodinu. Lanovka nahrádza staršiu 3-sedačkovú lanovku Tatrapoma TS3, ktorá už kapacitne nepostačovala a jej prevádzka bola po vyše 30 ročnej službe ukončená v marci tohto roku.  Dráha novej lanovky je identická s pôvodnou lanovkou.

Okrem vyššej rýchlosti a prepravnej kapacity bude mať nová lanovka oproti staršej hneď niekoľko výhod. Návštevníkov prepraví v pohodlí aj za zlého počasia, bezpečne prepraví aj skupiny detí s jedným dospelým a bude bezbariérová. Práve možnosť bezbariérovej prepravy oddeľovala do teraz Chodník korunami stromov od toho, aby sa návštevníci na invalidných vozíkoch či rodiny s kočiarmi vedeli bez schodu a veľkého prevýšenia dostať z auta až do korún stromov. Veríme, že práve tento faktor ocenia rodiny s deťmi, seniori i hendikepovaní občania, keďže bezbariérových atrakcií v prírode je Slovensku pramálo.

Novú lanovku ocenia aj lyžiari. Jazda pôvodnou lanovkou TS3 trvala 20-25 minút, čo za zlého počasia, zimy, sneženia a vetra nebolo príjemné. Od otvorenia chodníka sa nápor na lanovku zvýšil a predĺžili sa čakacie doby.  Nová gondola to elegantne vyrieši. Návštevníci budú prepravovaní v teple a suchu, čo poskytne krátky čas na oddych pomedzi aktívne lyžovanie. Predpokladáme, že čakacie doby na lanovku budú minimálne a premávka bude plynulá. Pohodlie kabínovej lanovky poteší aj začínajúcich lyžiarov smerujúcich do lyžiarskej škôlky na vrchole, lyžiarske kurzy a návštevníkov so snowboardmi či snowscootmi. Vydýchnu si aj rodičia s deťmi, ktorí sa jazdy sedačkovou lanovkou obávali. Tiež tí, ktorí na sedačke viackrát stratili palicu či rukavicu.

 „Veríme, že výmenu lanovky ocenia všetci naši klienti, ktorí sa ňou na vrhol prepravia rýchlo, bezpečne a pohodlne, či už po výstupe plánujú brázdiť na lyžiach svahy Bachledky, Jezerska a Frankovej alebo sa prejsť v korunách stromov. Teší nás hlavne, že jej uvedením do prevádzky sa výrazne zlepší plynulosť premávky počas zimy i celého roka a zvýši komfort, ktorý chceme dopriať našim zákazníkom.“

Uvedenie do prevádzky je naplánované na zimu tohto roku, pričom presný termín bude závisieť od počasia a rýchlosti stavebných prác. Hneď ako nám bude známy, budeme o ňom informovať.

Zdroj: www.bachledka.sk