Noc múzeí a galérií Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky vás pozýva na Noc múzeí a galérií 2021 15.5.2021 (sobota).

Navštíviť ho môžete aj individuálne, prehliadky pre verejnosť sa konajú v polhodinových intervaloch, a od tretej hodiny poobede sa  môžete zapojiť do online aktivít či navštíviť kaštieľ cez virtuálnu prehliadku.

10.00 – 21.00 hod (offline)
Prehliadky pre verejnosť v polhodinových intervaloch
Počas prehliadky kaštieľa sa prenesiete do čias minulých kedy tento priestor obývali významné šľachtické rody. Spoznáte nielen ich životný príbeh ale priblížime si aj ich tvorbu. Súčasťou expozície je aj historická humanistická knižnica v ktorej sa nachádza viac ako 8000 zväzkov kníh. Posledný vstup je o 20.00 hod.

15.00 hod (online)
CAMERA OBSCURA workshop s postupom

Zvláštny názov workshopu v sebe ukrýva optické zariadenie, ktoré slúžilo v minulosti ako pomôcka maliarom a my si ho vytvoríme. V snahe uľahčiť si prácu mnohí umelci aktívne používali práve Cameru obscura. Malá schránka s otvorom na jednej strane cez ktorú dopadá svetlo z vonku na konkrétne miesto na protiľahlej stene. A keďže sa premietalo na papier maliari mohli obraz jednoducho obkresliť. Realizmus práce väčšiny umelcov je teda zásluhou nielen ich osobných schopností, ale aj camera obscura.

16.00 hod (online)
„Barónka, maliarka Margita Czóbelová (1819 – 1972)“

V roku 2021 si Slovenská národná galéria pripomína 130 rokov od narodenia jeho poslednej majiteľky, barónky Margity Czóbelovej (1891 – 1972). V duchu pripravovaného výročia predstavujeme video/audio spomienky pamätníčky Márie Milistenferovej (1921-2017), ktorej svedectvo približuje osobnosť barónky Czóbelovej z menej známeho pohľadu.

18.00 – 19.00 hod (offline)
Koncepcie x realita

Renesančný kaštieľný komplex, s klasickou štvorkrídlovou dispozíciou, zastáva dôležité miesto v urbanizme súčasných Strážok. Verejnosti bol sprístupnený pred 30 rokmi, 19. mája 1991. Adaptačné a obnovné práce na objekte sa nezačali automaticky po smrti poslednej majiteľky kaštieľa, barónky Margity Czóbelovej (1891 – 1972). Mali svoju genézu, ktorej dynamika bola ovplyvnená viacerými vonkajšími a vnútornými činiteľmi. Dozviete ako a kedy sa kaštieľ dostal do správy SNG, v akom stave sa objekt nachádzal pred rekonštrukciou, pripravované projektové zámery, ale aj kritiku a problémy, ktoré sprevádzali Slovenskú národnú galériu pred otvorením (už) jej vysunutého pracoviska Kaštieľa Strážky.

19.00 hod (online)
„Genius loci – Strážky 2021″

Pred tridsiatimi rokmi Slovenská národná galéria sprístupnila svoje expozície v Kaštieli Strážky. Publikovaný záznam predstavuje prvé výsledky pracovníkov kaštieľa v Strážkach z pripravovaného projektu „Genius loci – Strážky 2021″, ktorého cieľom je zdokumentovať a širokej verejnosti sprístupniť kultúrne dedičstvo vo forme hmotných (a nehmotných) spomienok na Strážky, kaštieľ a barónku Margitu Czóbelovú.

20.00 hod (online)
„7 x o…“ adaptácii Kaštieľa Strážky na galerijný priestor

Článok mapuje dlhú a tŕnistú cestu k otvoreniu najväčšej stálej expozície Ladislava Mednyánszkého (1852 – 1919) na Slovensku. Približuje prvé plány, stav kaštieľa po smrti barónky Margity Czóbelovej a dotýka sa aj rekonštrukčných prác na renesančnom objekte do sprístupnenia expozícií v roku 1991.

22.00 hod (online)
Z obývačky do galérie – virtuálna prehliadka

Vstúpte do galérie Kaštieľa v Strážkach z pohodlia vášho domova, kde si pozriete výnimočné diela maliara Ladislava Mednyánszkého. V pokoji a v neobmedzenom čase si vychutnajte neobyčajnú atmosféru zachytenú v jeho tvorbe. Môžete si vyskúšať aké je to byť niekde, kde sa v skutočnosti reálne nenachádzate.

Informácie nájdete na www.sng.sk a na Facebooku TU.