Noc múzeí a galérií Kaštieľ Strážky

V rámci populárnej akcie Noc múzeuí a galérií, v sobotu 14. mája 2022 od 10:00 do 23:00, je pre všetkých pripravený v SNG Kaštieľ Strážky bohatý program.

Vstupné: Vstup voľný

10:00 – 17:00 “Lektorované prehliadky”: tradičné komentované prehliadky približujúce dejiny renesančného kaštieľa v Strážkach, život a tvorbu maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919), impozantnú humanistickú knižnicu (cca 8500 zväzkov) alebo osobnosť barónky Margity Czóbelovej (1891 – 1972).

11:00 “Plenérová tvorba Ladislava Mednyánszkeho s kurátorkou Katarínou Beňovou”: kurátorský výklad zameraný na plenérizmus Ladislava Mednyászkeho so zreteľom na diela vystavené v strážskej expozícii. V prípade dobrého počasia výklad bude pokračovať v exteriéri kaštieľa spolu s predstavením diel vzniknutých v plenéri od Eriky Miklošovej.

13:30 “Na slovíčko s Babú a Pimi“ (detská prehliadka): Je pravdivým príbehom o dvoch ukecaných sestrách, ktoré celé dni trávia spolu. V rodnom kaštieli plného tajomstiev a spomienok zostali úplne samé. No… úplne samé ani nie. Jediným spoločníkom je oddaný starý komorník Jánoš, ktorému sluch už neslúži ako predtým. Poďte pomôcť nášmu Jánošovi spoznať (ne)počuté príbehy strážskeho kaštieľa…
Veková kategória: MŠ a 1. stupeň ZŠ.

14:30 “Pokračujeme… (s Babú a Pimi)”: dramatizačno – výtvarný workshop pre rodiny s deťmi, ktorý tematicky nadväzuje na detskú prehliadku. Príďte si niečo vytvoriť spolu s Pimi a Babú.
Veková kategória: MŠ a 1. stupeň ZŠ.

16:00 “Koncepcia x realita”: komentovaná prehliadka s lektorom Lukášom Lisým o rekonštrukcii kaštieľa po roku 1972: Expozície v Kaštieli Strážky boli verejnosti sprístupnené pred viac ako pred 30 rokmi, konkrétne 19. mája 1991. Adaptačné práce na objekte sprevádzali rôzne problémy, komplikácie a koncepcie. V prednáške sa dozviete ako a kedy sa kaštieľ dostal do správy SNG, v akom stave sa objekt nachádzal pred rekonštrukciou, pripravované projektové zámery, ale aj kritiku a problémy, ktoré sprevádzali SNG pred otvorením kaštieľa v Strážkach.

18:00 “Pop-up vernisáž Génius loci Strážky”: výstupy z umeleckej rezidencie, ktorá sa konala v Strážkach v roku 2019 pri príležitosti 100. výročia od úmrtia Ladislava Mednyánszkeho v koncepcii Michaely Bednárovej.
Kurátorka: Katarína Beňová
Vystavujúci autori:
Michaela Bednárová – odev /zimná záhrada/
Michaela Chmeličková – vizuál /expozícia Kaštieľa Strážky/
Vladimíra Hradecká (autor) – Maja Štefančíková (pohybová improvizácia), Dominik Janovský (kamera) – inštalácia, / nádvorie, humanistická knižnica/
Erika Miklošová – obrazy /expozícia Kaštieľa Strážky/
Martin Zaiček – Mednyánszkeho denníky /zvuková inštalácia, expozícia Kaštieľa Strážky/

21:00 “Sprievod po expozícii Ladislava Mednyánszkeho s kurátorkou Katarínou Beňovou”: kurátorský výklad zameraný na život a dielo Ladislava Mednyászkeho so zreteľom na diela uložené v strážskej expozícii.

22:00 “Barónka Margita Czóbelová a Kaštieľ Strážky”: premietanie videa k príležitosti 130. výročia od narodenia poslednej majiteľky kaštieľa v Strážkach, barónky Margity Czóbelovej (1891 – 1972).

V prípade zlého počasia sa aktivity naplánované na nádvorie budú konať v expozícii.

Zdroj: https://www.sng.sk/sk/programy/3152_noc-muzei-a-galerii-kastiel-strazky