NAJkrajšie jednodňové výlety

Územie regiónu je popretkávané atrakciami, pamiatkami, turistickými trasami a inými zaujímavosťami. Pre uľahčenie plánovania trasy Vám ponúkame niekoľko najkrajších výletných cieľov, ktoré možno navštíviť v rámci jedného dňa a takto sa podrobnejšie zoznámiť s najzaujímavejšími atrakciami danej lokality.

 

1. SPIŠSKÝ HRAD A OKOLITÉ KULTÚRNE A PRÍRODNÉ PAMIATKY

Sivá Brada. Je travertínová kopa, na ktorej vyviera minerálny prameň. Ponúka možnosť priamo sledovať vznik travertínu.

Spišský salaš. Nájdete ho pod Sivou Bradou. Môžete tu ochutnať regionálne špeciality a v jeho záhrade si pozrieť drevorezby miestnych umelcov. Spišská Kapitula. Je malé cirkevné mestečko. Jeho dominantou je katedrála s vzácnou románskou sochou bieleho leva.

Spišský hrad. Je najväčšou zrúcaninou v strednej Európe. V opravenej časti sa nachádza múzeum.

Dreveník. Táto národná pamiatka – travertínová kopa – predstavuje raj pre skalolezcov. Nachádza sa tu aj významné archeologické nálezisko.

Žehra. Malá obec, v ktorej si môžete pozrieť kostol sv. Ducha s krásnymi zachovalými freskami.

Hodkovce. Ďalšia malá obec Spiša. Navštívte barokový kaštieľ v Hodkovciach s francúzskym parkom.

2. STAROBYLÁ LEVOČA, KÚPANIE NA BIO KÚPALISKU, CYKLISTIKA V LEVOČSKÝCH VRCHOCH

Levoča (UNESCO). Bývalá metropola starobylého Spiša sa radí, vďaka svojej bohatej histórii a pozoruhodným architektonickým pamiatkam, medzi turisticky najnavštevovanejšie mestá na Slovensku. Jej historická časť spolu s Dielom Majstra Pavla bola 27. júna 2009 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za mohutnými hradbami, tvoriacimi hranicu historického jadra Levoče, sa v mestskej pamiatkovej rezervácii nachádza viac ako 300 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

Mariánska hora. Je členom Európskeho združenia mariánskych pútnických centier. Na vyvýšenine sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, gréckokatolícka kaplnka, pútnický a exercičný dom a vonkajší oltár. Drevený kríž na úpätí hory pripomína návštevu pápeža Jána Pavla II. v roku 1995. Mariánskou horou v Levoči prechádza medzinárodná Mariánska turistická trasa.

Bio kúpalisko v Levočskej doline. Areál s prírodným kúpaliskom, ktoré rešpektuje životné prostredie a ľudské zdravie spolu s jazierkom na rybolov sa nachádza 6 km od Levoče, v mestskej časti Levočská Dolina.

Cyklistika v Levočských vrchoch. Pohorím vedie množstvo turistických a cyklistických chodníkov. Značkované trasy poskytujú ozajstné rekreačné turistické i cyklistické putovanie s nádhernými výhľadmi na široké okolie.

3. BELIANSKE TATRY – ŽDIAR

Belianska jaskyňa. Je jediná prístupná kvapľová jaskyňa vo vysokých Tatrách. Jej vyhliadková trasa má 1370 m.

Ždiar. Vyberte sa na prehliadku obce s ľudovou architektúrou, navštívte múzeum a reštauráciu Ždiarsky dom.

SUN Bachledova. Ponúka návštevníkom bobovú dráhu, náučný chodník, discgolf, vyhliadkovú vežu, detský areál a mnoho iných prekvapení.

Cyklochodník Tatranská kotlina – Spišská Belá. Je asfaltový chodník s odpočívadlami, vhodný pre bicyklistov aj korčuliarov.

4. HISTORICKÝ KEŽMAROK, VODNÁ NÁDRŽ ZLATNÁ, TERMÁLNE KÚPALISKO VRBOV

Kežmarok. Prechádzka historickým centrom a časťou Malý trh pohladí dušu milovníkom histórie. K ďalším atrakciám patrí Evanjelický drevený artikulárny kostol, nový evanjelický kostol, Evanjelické lýceum, kostola sv. Kríža a historickej zvonice.

Hrad v Kežmarku. Tento mestský hrad so zaujímavou expozíciou a múzeom patrí medzi turisticky vyhľadávané objekty.

Vodná nádrž Zlatná. Je to obľúbená oddychová zóna a vhodný cieľ pre výlet na bicykli. Po ceste môžete navštíviť Ranč Čajka.

Termálne kúpalisko Vrbov. Celoročné kúpalisko s prírodnou geotermálnou vodou ponúka kúpanie v 10-tich bazénoch.

5. PIENINY – NA PLTI, NA RAFTE ČI NA BICYKLI

Rafting Pieniny. Dožičte si vzrušujúci zážitok na člne medzi vlnami divokej rieky.

Červený kláštor. Kláštor je historickou pamiatkou Pienin so zaujímavou expozíciou o živote a práci mníchov.

Splav Dunajca na pltiach. Plavba na drevených pltiach z Červeného Kláštora alebo Majerov do Lesnice Vám prinesie nezabudnuteľný zážitok.

Cyklistika v okolí Dunajca. Pre návrat po plavbe plťou môžete použiť bicykel. Trasy sú dobre značené a požičovní bicyklov nájdete niekoľko.

Kúpele Červený Kláštor Smeržonka. Vyskúšajte historické vaňové kúpele s liečivou minerálnou vodou a peknou architektúrou.

naj-jednodnove-vylety