Mladí autori môžu svoje práce prihlasovať do súťaže Literárny Kežmarok

Organizátori najstaršej autorskej literárnej súťaže pre deti a mládež na Slovensku vyhlásili jej 56. ročník. Do poroty zasadnú Daniel Hevier a Monika Kompaníková. Ambasádorkou sa pre tento rok stala spisovateľka a novinárka Tamara Šimončíková Heribanová.

Literárny Kežmarok je významným literárnym a kultúrno – spoločenským podujatím podporujúcim rast mladých talentov, zdôrazňujúcim národné tradície Slovenska i samotného Kežmarku. Zároveň je oslavou literatúry úzko spojený so slávnym kežmarským lýceom – národnou kultúrnou pamiatkou, na ktorom študovali a pôsobili osobnosti literatúry, vedy a umenia. Tento ročník je venovaný 100. výročiu úmrtia Pavla Orságha Hviezdoslava a 230. výročiu narodenia a 150. výročiu úmrtia Jána Chalupku.

Literárny Kežmarok bol pôvodne Hviezdoslavovým Kežmarkom. Prvý ročník sa začal písať v roku 1966. Jeho súčasťou je celoslovenská literárna súťaž žiakov základných a stredných škôl na Slovensku a slovenských žiakov žijúcich v zahraničí. Mladí autori zasielajú prozaické a poetické práce na ľubovoľnú tému. „Do súťaže môžu svoje diela posielať debutanti, ale aj neprofesionálni spisovatelia, básnici, poetky či textári piesní. Na všetky práce sa už teraz veľmi tešíme, uvádza vedúca oddelenia kultúry v Kežmarku Barbora Kaprálová.

Práce bude hodnotiť odborná porota, ktorú povedú spisovatelia Daniel Hevier a Monika Kompaníková, víťazi Literárneho Kežmarku spred rokov. Okrem nich do poroty zasadnú Valentín Šefčík, Jozef Brunclík, Dana Jánošíková a Júlia Čurillová.

Ambasádorkou pre tento rok sa stala spisovateľka a novinárka Tamara Šimončíková Heribanová: „Keď ma organizátori oslovili s ponukou byť ambasádorkou 56. ročníka tohto významného literárneho podujatia, bola som poctená. Teším sa na našu spoluprácu v online priestore a verím, že aj osobne v Kežmarku. Takisto sa teším na práce mladých talentovaných autoriek a autorov. Myslím si, že literárne súťaže sú výborným odrazovým mostíkom a v diskusii, počas workshopov, sa človek môže posunúť výrazne vpred a zlepšiť sa v tom, čo má rád.“

Keď to pandemická situácia a s ňou spojené nariadenia umožnia, víťazi budú okrem vecných cien pozvaní na trojdňový pobyt do Kežmarku. Zúčastnia sa na bohatom sprievodnom programe, besedách s porotou a dielňach tvorivého písania. Do tvorivých dielní sa budú môcť zapojiť nielen ocenení autori, ale aj tí, ktorí sa do 56. ročníka súťaže prihlásia odoslaním svojich prác podľa vypísaných podmienok.

Autor: Mgr. Barbora Sosková
odd. komunikácie a propagácie mesta Kežmarok

Upravila: Ing. Gabriela Bodnárová

Pravidlá súťaže: na www.literarnykezmarok.sk