Letná sezóna 2021 v Spišskom Podhradí

Napriek nepriaznivej situácií, ktorá v poslednom období ovplyvnila kultúrno-spoločenské podujatia v regióne, mesto Spišské Podhradie sa pripravuje na otvorenie letnej sezóny 2021 a organizáciu aspoň niektorých s tým spojených aktivít. Rešpektujúc všetky platné nariadenia a protipandemické opatrenia, je v záujme mesta spríjemniť a spestriť obyvateľom a návštevníkom najbližšie mesiace a umožniť účasť na tradičných, ale aj nových podujatiach. 

Trojdňový kultúrno-duchovný festival Spišský Jeruzalem, ktorý každoročne ponúka množstvo aktivít a bohatý kultúrno-duchovný program, sa tento rok uskutoční v menšom rozsahu. V dňoch 28.-30.5.2021 budú mať návštevníci možnosť využiť územie kalvárie na individuálnu meditáciu a súkromné modlitby. Pripravené budú niektoré z tradičných aktivít, ktorých sa budú môcť účastníci festivalu zúčastniť v menších skupinkách. Vynechať by sme taktiež nechceli divadelné stvárnenie živej krížovej cesty a aktivity pre deti pod vedením skautského zboru. 

Súbežne s festivalom Spišský Jeruzalem začne svoju sezónu náš tradičný vláčik „Hanička“  motorový vozeň 810, ktorý bude každý víkend premávať na trati Spišské Podhradie – Spišské Vlachy. V termíne od 29. mája do 5. septembra 2021 bude vláčik prevážať záujemcov počas sobôt a nedieľ a to v rámci naplánovaných štyroch jázd denne. Grafikon motorového vlaku bude včas zverejnený. 

Deň detí (1.jún) je významný sviatkom našich najmenších obyvateľov. Každý rok sa mesto snaží pripraviť zaujímavý program a spestriť tento významný deň. Veríme, že ani tento rok tomu nebude ináč a situácia nám dovolí či už športovým, alebo kultúrnym programom prekvapiť naše ratolesti. 

Spišské folklórne slávnosti by sa mali aj tohto roku tradične uskutočniť v priestoroch Spišského salaša, avšak namiesto zvyčajných dvoch dní, to bude len jeden deň a to sobota 26.6.2021. 

Podujatie nadregionálneho významu bohaté na folklór, tradície, remeslá a gastronómiu, bude tento rok určené predovšetkým miestnym obyvateľom a v značne „zoštíhlenej“ skladbe programu. 

Vynechať však nemožno tradičné Jánske ohne, ktoré budú počas dňa doplnené o program v podaní Základnej umeleckej školy v Spišskom Podhradí. Pre návštevníkov bude pripravené občerstvenie v podobe tradičného guľášu a piva. 

Milovníci športu sa môžu tešiť na podujatie „Mesto pod sieťou UNESCO“, ktoré veríme, že sa uskutoční v naplánovaný dátum a to v sobotu 24.7.2021. Súťažiaci si počas tohto dňa budú môcť zmerať svoje sily vo volejbale a nohejbale. Sprievodný program bude prispôsobený aktuálnej situácií. 

Nadšenci vážnej hudby si prídu na svoje počas koncertu muzikantov „Art Pilgrims Duo“ (Pútnici umenia). V pondelok 2.8.2021 sa pútnické duo predstaví so svojim vystúpením vo vhodne vybraných priestoroch nachádzajúcich sa v meste Spišské Podhradie. 

Záver leta je neodmysliteľne spojený s Podhradskými trhmi, ktoré sú naplánované na začiatok septembra, t. j. piatok 3.9.2021. Okrem predajných stánkov prispeje k dobrej atmosfére aj pripravovaný kultúrny program. 

Športovo naladené bude podujatie, ktoré sa pravidelne uskutočňuje vždy začiatkom septembra. 

Veríme, že aj tento rok tomu nebude inak a behu okolo Spišského hradu známeho pod názvom 

„20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu“ sa budú môcť záujemcovia zúčastniť. 

Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie a v nedeľu 5. septembra 2021 si na svoje prídu nielen súťažiaci, ale aj diváci. 

Podujatie medzinárodného charakteru, ktorým sú cyklistické preteky okolo Slovenska bude pre mesto Spišské Podhradie významnou udalosťou. Celý pretek bude v našej krajine prebiehať v dňoch 14.-18.9.2021. Štart jednej z etáp sa uskutoční práve v Spišskom Podhradí a to konkrétne vo štvrtok 16.9.2021. Mesto očakáva veľký záujem zo strany divákov a to nielen kvôli pretekom samotným, ale aj vďaka potvrdenej účasti svetového cyklistického velikána Petra Sagana. 

Po cyklistických pretekoch príde na rad štafetový beh naprieč Slovenskom pod názvom „THE RUN SLOVAKIA“ v termíne 24. – 26.9.2021, ktorého cieľom je prepojiť východ a západ krajiny. Trať vedie cez významné prírodné, historické a kultúrne pamiatky a mesto Spišské Podhradie sa nachádza na jeho trase. Konkrétne pôjde o etapu Spišské Vlachy – Spišské Podhradie a Spišské Podhradie – Levoča. 

Športové podujatia vystrieda Medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis. Ten sa pravidelne odohráva vo vybraných východoslovenských mestách a naplánovaný je na prvý októbrový týždeň. Práve Spišská Kapitula bude jedným z hostiteľov popredných umelcov a prinesie nezabudnuteľný zážitok všetkým záujemcom. 

Hostiteľom šnúry koncertov klezmerových hudobníkov bude zase Židovská synagóga, ktorá sa nachádza v blízkosti centra Spišského Podhradia. Trio, ktoré vystupuje pod názvom Mojše Band, má v pláne aj túto letnú sezónu priniesť nezabudnuteľný zážitok všetkým návštevníkom Židovskej synagógy a to raz týždenne od júna 2021 do septembra 2021. 

V rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020, ktorého vedúcim partnerom je mesto Spišské Podhradie v spolupráci so Spišským Biskupstvom a s družobným mestom Glogów Malopolski (PL), sú zase pripravené dve významné podujatia. 

Termíny ich realizácie sa pravdepodobne ešte budú meniť. Pričom „Duchovný koncert priateľstva miest Spišského Podhradie a Glogów Malopolski (PL)“ je zatiaľ naplánovaný na štvrtok 27.5.2021 a „Koncert partnerstva ZUŠ mesta Spišské Podhradie a Glogów Malopolski (PL)“ na štvrtok 24.6.2021. 

Veríme, že harmonogram podujatí bude môcť byť dodržaný a podarí sa nám všetky naplánované aktivity zrealizovať. Sme však pripravení prispôsobiť sa aktuálnej pandemickej situácií a programy jednotlivých podujatí upraviť, prípadne presunúť alebo úplne zrušiť. 

Určite však urobíme všetko pre to, aby si návštevníci a obyvatelia mesta Spišské Podhradie odniesli nezabudnuteľné zážitky z prichádzajúcej letnej sezóny 2021. 

Spracovala: Ing. Viktória Jurkovská, www.spisskepodhradie.sk