Kráľovské mesto Levoča medzi skvostami UNESCO

Majster Pavol preslávil spišské kráľovské mesto Levoča majestátnym dreveným oltárom, ktorý je považovaný za najvyšší drevený gotický oltár na svete. Nachádza sa v kostole sv. Jakuba, ktorý bol povýšený v roku 2015 povýšený na Baziliku svätého Jakuba.

Je najväčšou sakrálnou stavbou na Spiši a má druhú najvyššiu vnútornú výšku lode na Slovensku.(po košickom Dóme svätej Alžbety).

Svojím cenným interiérovým vybavením sa radí medzi najcennejšie historické pamiatky u nás a aj vďaka nemu bola Levoča v roku 2009 zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

PETER ŽUPNÍK & MAJSTER PAVOL VO VEŽI SV. JAKUBA

Vo veži Baziliky sv. Jakuba na Vás od piatka 8.7.2022 čaká nielen nádherný pohľad z výšky na mesto Levoča, ale aj diela od fotografa Petra Župníka. Je najznámejším slovenským fotografom aj na zahraničnej pôde, ktorý je označovaný ako najpoetickejší z autorov novej vlny. Venuje sa dokumentárnej a umeleckej fotografii, do ktorej dopĺňa a posúva význam zobrazených objektov maliarskymi technikami. Fotografie významných prác z dielne legendárneho Majstra Pavla z Levoče sú špeciálne tlačené na topoľovom dreve s ručnou domaľbou, pretože hlavným materiálom Majstra Pavla bola lipa.

VEŽA BAZILIKY SVÄTÉHO JAKUBA

Od 1. júla 2022 do 31. augusta 2022 si môžu návštevníci vychutnať pohľady na historické mesto Levoča a okolie z veže Baziliky sv. Jakuba každý deň, v čase od 10:00 hod. do 19:00 hod. Prvý vstup je o 10:00 hod. a posledný vstup o 18:15 hod. Prehliadky sa konajú organizovane so sprievodcom. Bližšie informácie na t.č.: 0903 465 955, veza@levoca.sk.

Spracovala: Gabriela Bodnárová

Zdroj:
TS Ing. Ľubomíra Čujová, mesto Levoča
old.tatryspispieniny.sk