Jubilejný ročník EĽRO presunuli na budúci rok

Už 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo sa mal uskutočniť počas druhého júlového víkendu. Organizačný výbor však pripravuje iný, kultúrne a folklórne bohatý víkend.

Za zrušenie tohtoročného festivalu EĽRO a presunutí jubilejného 30. ročníka hlasovali všetci členovia organizačného výboru festivalu. Hlavným dôvodom presunutia na budúci rok sú obmedzenia počas trvania koronakrízy.

„V prvom rade platí stále zákaz zhromažďovania sa. Premýšľali sme, či zariskovať alebo nie a nezrušiť náš festival, pokračovať v prípravách, ale bolo by to veľmi veľké riziko. EĽRO je o európskom remesle, tradíciách, hudbe a speve. Každoročne privítame desiatky účinkujúcich zo zahraničia, no zdá sa, že v tomto roku by k nám európske folklórne súbory nemohli prísť kvôli pandemickým obmedzeniam v cestovaní,“ priblížil dôvody presunutia 30. ročníka festivalu jeho riaditeľ a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák.

Festival by tým išiel podľa neho úrovňou veľmi dole a organizačný výbor rozhodol, že jubilejný ročník si vyžaduje väčšiu slávu či dôslednejšie prípravy. Preto došlo ku jeho presunutiu na budúci rok.

Napriek tomu však o tradície, folklór a kultúru nebude v Kežmarku núdza. „Dohodli sme sa však, že v Kežmarku usporiadame 4. až 6. septembra trh, kde spojíme tradičné remeslá s predajnými trhmi. Nebude chýbať ani kultúrny program. Bude to nízkorozpočtové, určené pre ľudí, aby sa mohli trochu zabaviť, stretnúť sa, dať si dobré jedlo. Veríme, že vtedy už zákaz o zhromažďovaní sa nebude platiť,“ uviedol Ferenčák.

Jubilejný 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo sa tak uskutoční 9. až 11. júla 2021 v Kežmarku.

Zdroj: www.kezmarok.sk