II.ROČNÍK LETNÉHO FESTIVALU UKRAJINSKEJ KULTÚRY POD SPIŠSKÝM HRADOM

KEDY? 22.7. – 23.7.2016

KDE? Park kultúry – Spišské Podhradie, Stredné nádvorie – Spišský hrad, Katedrála sv.Martina – Spišská Kapitula

II.ročník letného festivalu ukrajinskej kultúry pod Spišským hradom odštartuje v piatok 22.7.2016 o 15:00 v Spišskom Podhradí v Parku kultúry „Masterclass“ – školou tradičného ukrajinského tanca HOPAK. Pokračovať budeme výtvarným workshopom na témy súvisiace s Ukrajinou a jej kultúrou. Tanečné a spevácke vystúpenia predvedú umelecké súbory z Ukrajiny, Džerelľcja Karpat a folklórny súbor z Kamenice – vokálnotanečná skupina Materynka. V sobotu od 10:00 bude festival prebiehať na Spišskom hrade, opäť workshopmi a vystúpeniami ukrajinských umelcov.

Slávnostným záverom festivalu v sobotu o 17:00 je koncert v Katedrále Sv. Martina v Spišskej Kapitule. Vystúpi mezzosopranistka z Ukrajiny, Kateryna Pacher. Program koncertu tvoria ukrajinské národné piesne a árie z opier. Okrem spevu nám predvedie aj hru na svetovo ojedinelom nástroji bandura. Hra na tento nástroj je špecifická práve pre Ukrajinu. Práve Kateryna je jedna z mála umelcov, ktorá hrá na tento nástroj profesionálne.

Festival nie je len ojedinelou aktivitou združenia, v priebehu ostatných dvoch rokov prebehli aktivity zamerané na podporu rozvíjania vzťahov s Ukrajinou a výtvarania partnerských sietí hlavne z rôznych mládežníckych združení. Tieto rozvojové aktivity podporujú partneri: Mesto Spišské Podhradie, Prešovský samosprávny kraj a Slovenské národné múzeum Levoča.

„Slovensko – Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou“ – „Slovakia – Ukraine: Cooperation across the Border“
„Granty EHP a Nórska“.

podhradie_plagat_2016