Na základe údajov Štatistického úradu zaznamenal Prešovský kraj v prvom polroku 2018 najvyšší počet prenocovaní domácich návštevníkov. Letná sezóna 2018 v destinácii Tatry-Spiš-Pieniny potvrdzuje nastolený trend z predchádzajúcich rokov. Krása prírody v kombinácii s jedinečnosťou kultúrneho dedičstva sú hlavnými motívmi, prečo sa destináciu Tatry-Spiš-Pieniny určite oplatí navštíviť.
Výbornej sezóne sa tešia v Bachledke, kde prevládali domáci návštevníci (60%). Zo zahraničných sa jednalo najčastejšie o návštevníkov z Poľska. Chodník korunami stromov si po otvorení minulú jeseň, získal srdcia mnohých návštevníkov a stal sa jednou z najnavštevovanejších atrakcií v regióne. V Bachledke sa tieto sezóny nedajú ani porovnať. „Počet návštevníkov sa diametrálne zvýšil a teší nás, že záujem návštevníkov o túto atrakciu pretrvával aj počas zimy, jari a leta“ informovala marketingová manažérka strediska Martina Múdra. Veľkej obľube sa tešia aj ostatné atrakcie v stredisku. Bobová dráha má za sebou zatiaľ najvyťaženejšiu sezónu.
S blížiacim sa príchodom zimy v Bachledke nezaháľajú a chystajú viacero noviniek. Návštevníci strediska sa môžu tešiť na novú kabínovú lanovku, panoramatickú reštauráciu i detský areál. „Na vrchol Spišskej Magury sa návštevníci vyvezú novou 10-miestnou kabínovou lanovkou, ktorá ich tam dopraví za rýchlych 7 minút jazdy. Lanovka ponúka výrazne väčší komfort oproti sedačkovej lanovke, návštevníci sa ňou dopravia rýchlo, v suchu, bezvetrí a pohodlí. Pri výstupnej stanici lanovky na vrchole Spišskej Magury otvoríme novú panoramatickú reštauráciu s veľkou terasou a krásnym výhľadom. Potešíme aj malých lyžiarov, pre ktorých pripravujeme nový detský lyžiarsky areál so školou a snow campom“ doplnila Múdra.
Mesto Levoča je svojou špecifickou atmosférou, vzácnymi historickými pamiatkami, kultúrou a okolitou prírodou atraktívnym miestom pre návštevu. Azda nikto neodíde z Levoče bez toho, aby navštívil Baziliku sv. Jakuba s päťstoročným najvyšším neskorogotickým dreveným krídlovým oltárom na svete z dielne rezbára Majstra Pavla z Levoče“ s potešením konštatovala p. Dana Kristeková z Informačnej kancelárie mesta Levoča. Novinkou v ponuke bola nová SPIŠ Card, ktorá ponúka návštevníkom služby a produkty v regióne Spiš. Dlhé letné večery si návštevníci mohli spríjemniť večernými komentovanými prehliadkami v piatich jazykoch.
V období od 1. mája do 31. septembra zaznamenali v informačnej kancelárií takmer 15 300 návštevníkov, pričom celková návštevnosť mesta bola niekoľko násobne vyššia. „Najväčšiu skupinu návštevníkov tvorili Slováci (28%), v tesnom závese boli Česi. Z ostatných zahraničných návštevníkov to boli najmä Poliaci, Nemci a Rakúšania. Zaznamenali sme aj zvýšený počet návštevníkov z USA, Izraela a zo severských štátov“ doplnila Kristeková.
Do konca kalendárneho roka sú plánované v meste viaceré zaujímavé podujatia ako napr. Radničné gajdy a niniery v priestoroch rytierskej sály renesančnej radnice (24. 11. 2018) alebo výstava Andyho Warhola v Galérii Mesta Levoča (december). Vo februári TJ Javorinka Levoča opäť chystá obľúbené turistické podujatie Zimný prechod Levočskými vrchmi.
Nielen samotné mesto, ale aj čarovná okolitá príroda ponúka rozmanité možnosti pre návštevníkov. Do povedomia sa dostávajú nové značené cyklotrasy v Levočských vrchoch s nádhernými panoramatickými výhľadmi, preto mesto Levoča sprevádzkovalo pri informačnej kancelárii požičovňu bicyklov.
Zvýšený záujem o cykloturistiku zaznamenali aj v stredisku Resort Levočská Dolina, pričom návštevníci využívali možnosť požičať si nielen klasické bicykle, ale aj elektrobicykle. Čoraz viac obľúbeným je biokúpalisko, ktoré je prvým svojho druhu na Spiši. „Návštevníci oceňujú predovšetkým možnosť okúpať sa v prírodnej vode. Tento rok sme zaznamenali väčší počet návštevníkov zo Slovenska ako predošlú sezónu. Teší nás, že sa Slováci čoraz viac zaujímajú o slovenskú prírodu i atrakcie. Zo zahraničných turistov prevládali návštevníci z Česka a Poľska“ uviedla marketingová manažérka Michaela Krajčíková.
Dobrou správou pred zimnou sezónou je možnosť elektronického dobíjania skipassov, kde lyžiari získavajú hodinu lyžovania grátis. Typickými podujatiami lyžiarskeho strediska sú Fašiangy na lyžiach a Jazda ohňa. Cieľom strediska je ponúkať návštevníkom pestrú ponuku služieb, kde sa môžu nielen zabaviť či odreagovať, ale aj pochutnať na rôznych gastronomických špecialitách.
V Kežmarku letná sezóna prebiehala podobne ako tá predchádzajúca. „Kežmarskú informačnú agentúru navštívilo okolo 4400 turistov, pričom prvýkrát agentúru navštívilo viac českých turistov ako slovenských. Bolo ich o 5% viac“ informoval Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry. Z ostatných zahraničných návštevníkov to boli návštevníci z Poľska a nemecky hovoriaci návštevníci. Tradične bol najväčší záujem o Kežmarský hrad a o Drevený artikulárny kostol zapísaný v zozname UNESCO.V zimnej sezóne plánuje mesto Kežmarok udržiavať bežeckú stopu na futbalovom štadióne, organizovať s partnermi predvianočné a novoročné koncerty a vytvoriť príjemnú atmosféru vianočného mestečka.
Mesto Spišské Podhradie je mimoriadne bohaté na kultúrno – historické pamiatky. Návštevníci najčastejšie navštevovali Spišský hrad, Spišskú Kapitulu, historické centrum mesta, synagógu a Dreveník. Zvýšený záujem sme zaznamenali v prípade kultúrnych podujatí (Spišský Jeruzalem, Majáles, Spišské folklórne slávnosti a Podhradské trhy spojené s 25. výročím zápisu do Zoznamu UNESCO) povedal prednosta mestského úradu Jozef Srnka.
V rámci zimnej sezóny mesto pripravuje tradičné Mikulášske trhy spojené s príchodom Mikuláša a podujatie Vianočné prázdninové športové dni.
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka, najmodernejšie kúpele na Slovensku majú za aktuálne obdobie rozbehnutú ďalšiu úspešnú sezónu. „Nárast v návštevnosti pripisujeme rozšíreniu pôsobnosti v liečení ďalších indikácií spolu s výbornými výsledkami liečby. Liečebné a klimatické kúpele sú jediné na Slovensku, v ktorých sa na jednom mieste okrem iných indikácií liečia choroby dýchacích ciest i kože“ informoval marketingový manažér Ing. Vladimír Šmída. Veľká väčšina návštevníkov sú hostia zo Slovenska. Nasledujú Česi, Poliaci, ale aj Američania, návštevníci z Izraela, Maďarska či Japonska.
Areál kúpeľov poskytuje niekoľko oddychových a športových zón, ktoré môžu využiť aj neubytovaní návštevníci a sú ponúkané zadarmo napr. vonkajšia Kneipp terapia s balančným chodníkom, vonkajšie fitness centrum, detské ihrisko a veľká lanová pyramída. Aktuálne prebieha v areáli výstavba nového wellness centra, ktoré rozšíri ponuku služieb v kúpeľoch.
„Počas zimnej sezóny plánujeme v areáli kúpeľov pripraviť bežeckú stopu, ktorá by doplnila nádhernú stopu prielomom Dunajca. Taktiež by sme chceli v areáli pripraviť verejné klzisko. Všetko záleží od poveternostných podmienok v zimných mesiacoch“ uzavrel Šmída.
Kúpalisko Thermal park Vrbov je obľúbené najmä vďaka svojej jedinečnej zdravej vode. „Letná sezóna 2018 bola úspešná podobne ako minuloročná sezóna. Priaznivé počasie prilákalo návštevníkov z okolitých štátov Poľska, Česka, ale aj z Ruska. Teší nás, že už druhú sezónu k nám prichádzajú návštevníci z Izraela“ informoval z oddelenia marketingu Mgr. Lukáš Gally. Najväčší záujem je celoročne o bazény s geotermálnou vodou, ktorá patrí svojím zložením k jednej z najunikátnejších vôd v strednej Európe. Už sa stalo tradíciou, že aj počas zimných mesiacov sa môžu návštevníci kúpaliska tešiť na zaujímavý kultúrny program pri bazénoch.
Naša destinácia ponúka turistom množstvo nádherných miest, máloktorý región sa môže pochváliť tak širokým zastúpením prírodných i historických krás.