Hľadáte tip na zaujímavé prežitie veľkonočných sviatkov?

Veľkonočné sviatky sú ako významný kresťanský sviatok spojené s viacerými náboženskými obradmi, starodávnymi tradíciami a zvykmi. Po ukončení pôstneho obdobia prichádza radostné prežívanie zmŕtvychvstania a veselé okamihy jari.
Prinášame vám niekoľko tipov ako si tohtoročné veľkonočné sviatky môžete trochu zmeniť a spestriť.

1. Kežmarku bude v mesiacoch apríl 2023 – máj 2023 výstava vo Výstavnej sieni múzea na Ul. MUDr. Alexandra č. 11 s názvom Kalíšky na vajíčka a veľkonočné kraslice.
Jedná sa o výstavu unikátnej súkromnej zbierky kalíškov (stojančekov, nádobiek, pohárikov na vajíčka) rôznej provenciencie doplnená o veľkonočné kraslice.

2. Unikátna Krížová cesta na Veľkonočný piatok 7. apríla sa v Kežmarku bude konať na nádvorí Kežmarského hradu. Atmosféru 14 zastavení a modlitieb na ceste k ukrižovaniu umocňuje hviezdna obloha a spevácky zbor z rímskokatolíckej Baziliky sv. Kríža.

3. V Bachledke SKI & SUN v Ždiari v dňoch 7.-8. apríla čaká na deti Veľkonočné hľadanie vajíčok. Pripravený je bohatý program  pre deti aj dospelých.
Na Chodníku korunami stromov sú maskotmi Emilom a Veľkonočným zajacom ukryté drevené veľkonočné vajíčka, ktoré si môžu najmenší návštevníci nájsť, zameniť ich za čokoládové vajíčka a ozdobiť Chodník farebnými stuhami, ktoré majú veľkonočný význam či pre dievčatá alebo pre chlapcov.
Nebudú chýbať ukážky výroby korbáčov a kraslíc od známych remeselníkov súvisiacich práve s Veľkou nocou.
Stredisko bude počas Veľkonočných sviatkov otvorené od 5.4. do 11.4. od 9:00 do 16:00.
Tešiť sa môžete aj na veľkonočné kulinárske špeciality v Reštaurácii Panorama, ktorá sa nachádza hneď vedľa Chodníka korunami stromov.

4. V nedeľu 9. apríla 2023 môžete v Ždiari okúsiť naživo návraty do minulosti k historickým koreňom. Obyvatelia obce sa totiž tradične zúčastňujú na nedeľnej bohoslužbe v rímskokatolíckom kostole  Navštívenia Panny Márie v nádherných ždiarskych krojoch.

Spracovala: Ing. Gabriela Bodnárová
Foto: Achív OOCR TSP
https://www.kezmarok.com/?Kezmarsky-hrad/Foto-video-galerie/Rok-2019/Krizova-cesta