Haničkou pod Spišským hradom za pamiatkami

Kežmarok (15.7.2019) – Destinácia Tatry-Spiš-Pieniny ponúka turistom množstvo nádherných miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Len máloktorý región sa môže pochváliť tak širokým zastúpením prírodných i historických krás. Vďaka vláčiku Hanička sa tieto miesta stávajú dostupnejšími.

Od začiatku júna môžete na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov so scenériou majestátneho Spišského hradu opäť stretávať motorový vozeň 810, ktorý najmä miestni poznajú pod názvom „Hanička“.

Tradičný vláčik odštartoval už v poradí svoju tretiu sezónu, počas ktorej ponúka pravidelnú víkendovú turistickú dopravu na trati Spišské Podhradie – Spišské Vlachy. Hanička premáva počas troch letných mesiacov každý víkend (jún – august), vždy štyri razy denne. Motorový vlak 810 Hanička premáva na trase Spišské Vlachy – Spišské Podhradie v nadväznosti na príchody a odchody osobných vlakov v Spišských Vlachoch, aby atraktívnu jazdu mohlo stihnúť čo najviac ľudí, je zároveň prípojom od vlakov z Košíc aj Bratislavy. Jednosmerné cestovné je stanované na symbolické 1 euro bez zliav.

Región Spiša sa vyznačuje množstvom atraktívnych kultúrno-historických pamiatok, ktoré sa vďaka Haničke stávajú dostupnejšími.

Dominantou Spiša je Spišský hrad, ktorý je otvorený od 09:00 do 19:00 s posledným vstupom o 18.00. Počas návštevy hradu určite nevynechajte mesto Spišské Podhradie nazývané aj mesto kostolov. Leží v naručí prírody a dýcha históriou. Od 13. storočia známe ako kultúrne a remeselné mestečko, plné obchodu. V tieni Spišského hradu môžeme nájsť odkaz podhradských židov v podobe zrenovovanej synagógy s nádhernou maorskou výzdobou. Na námestí sa nachádza barokový kostolík Milosrdných bratov s luxusným barokovým interiérom, klasicistický evanjelický kostol s farou a farský kostol Panny Márie s románskou vežou. Nedávno sprístupnený mlyn si zachoval pôvodné interiérové zariadenie a návštevníkom priblíži históriu mlynárskeho remesla aj priamou ukážkou mletia obilia.

Na oddych môže poslúžiť prírodná rezervácia Dreveník kde môžeme vidieť unikátne skalné mesto, paleontologické, botanické i zoologické hodnoty. Súčasťou Spišského Podhradia je cirkevné mestečko Spišská Kapitula s románsko – gotickou katedrálou sv. Martina – pamiatkou zapísanou v UNESCO (1993) ako súčasť zápisu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Pokiaľ patríte medzi k milovníkov lokálnej gastronómie nevynechajte návštevu Spišského salaša priamo pod Spišským hradom a ochutnajte pramenitú minerálnu vodu v lokalite Sivá brada.

Cesta za gotikou na Spiši vďaka obnoveniu prevádzky osobného historického vlaku Hanička je opäť o niečo príťažlivejšia a to nielen pre tých, ktorí región Spiša ešte nenavštívili, ale aj pre tých, ktorí sa sem radi vracajú.