Goralské folklórne slávnosti 2023

Goralské folklórne slávnosti v Ždiari vznikli ako podujatie, ktoré má za cieľ zachovať a prezentovať tradičnú goralskú kultúru, zvyky, tradície a remeslá. Miesto, kde sa stretne veľa priateľov a známych , pri dobrej hudbe, tanci a jedle. Tento rok to bude už 27. ročník a do svojho vzniku získali popularitu a prestíž nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Slávnosti ponúkajú možnosť spoznať rôzne goralské zvyky a tradície, ako napríklad pastierske hry či tradičné remeslá a spôsob života v horských nehostinných podmienkach. Očarí vás svojím prostredím priamo pod Chodníkom korunami stromov v nadmorskej výške až 1200 m.n.m. v stredisku Bachledka s neopakovateľným výhľadom na Belianské Tatry má toto podujatie jedinečný charakter.

Tešiť sa môžete na bohatý program. Na pódiu s nezabudnuteľnými výhľadmi sa predstavia Peter Bič Project a Štefan Štec, Iconico, Sima Magušinová a iný známi umelci. Pre najmenších sú pripravené predstavenia Paci Pac, Spievankovo, Fíha Tralala a bohatý sprievodný program.

Počas pestrého sprievodného programu uvidíte výrobu nádherných ždiarskych čepcov a svadobnej party. Výrobu ždiarskej valašky-čupagy, no nazrieme aj do tajomstva výroby drevených šindľov a korytiek. Každý, kto na Bachledku príde zažije výrobu hrablí, kožených zápästkov, či družbovských klobúkov. Odhalíme tajomstvo výroby ždiarskych súkenných nohavíc, no a určite dokážu zaujať aj výšivky ždiarskych košieľ, či už to staré karpatské krížikové výšivky alebo výšivky makov na plátenných mužských košeliach a ešte oveľa viac.

V programe zažijete aj goralské folklórne vystúpenia miestnych, ale aj zahraničných súborov. A vrcholom celého podujatia bude vystúpenie profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK.

Zdroj: https://bachledka.sk/, Facebook BACHLEDKA Ski & Sun, Facebook event Goralské folklórne slávnosti