Fotosúťaž Choď a foť 2023

Hľadajú sa najkrajšie zábery Prešovského kraja

11. ročník fotografickej súťaže Choď a foť

PREŠOV (1. marec 2023) – Už po jedenásty krát sa môže verejnosť zapojiť do fotografickej súťaže o najkrajšie zábery Prešovského kraja s názvom Choď a foť. Fotosúťaž každoročne vrcholí vernisážou putovnej výstavy zostavenej z víťazných a finálových fotografií. Novinkou tohto ročníka je špeciálna cena Hradu Šariš za najkrajší záber hradu.

Organizátorom súťaže Choď a foť je Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Súťaž je určená amatérskym i profesionálnym fotografom. Ich úlohou je zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja.

Fotografická súťaž o najkrajšie zábery Prešovského kraja má za sebou už desať úspešných ročníkov a záujem o ňu každoročne narastá. V predošlom ročníku súťažilo 548 fotografií od 127 autorov. O víťazoch opäť rozhodne odborná porota, ktorej predsedá známy fotograf Jano Štovka (MQEP). Každoročne sú členmi poroty zvučné mená uznávaných fotografov, ľudí z umeleckej sféry i showbiznisu.

Pozývame nadšencov fotografie do Prešovského kraja. Ukážte nám prostredníctvom fotografií zákutia, ľudí a situácie, ktoré vás očarili či inšpirovali a my ich predstavíme širokej verejnosti,“ pozýva do súťaže Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Každý fotograf môže prihlásiť šesť snímok do šiestich kategórií: 1. Príroda; 2. Kultúra tradície a história, 3. Šport a voľnočasové aktivity, 4. Black and white; 5. Človek a kraj a 6. Architektúra. Fotografie vo všetkých kategóriách musia byť zhotovené na území Prešovského kraja. Uzávierka súťaže je  15. októbra 2023.

Okrem ocenení v jednotlivých kategóriách sú každoročne udelené aj špeciálne ceny Grand Prix, Cena predsedu poroty, Cena Severovýchod Slovenska a Cena verejnosti. Novinkou tohto ročníka je Cena hradu Šariš, ktorú získa najkrajšia fotografia hradu Šariš v rámci kategórie 2. Kultúra, tradície a história. Hrad Šariš neďaleko Prešova patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Víťaz špeciálnej ceny od hradu Šariš si vychutná stredovekú večeru pre dvoch s kráľom Belom IV. v areáli hradu. Víťaz hlavnej ceny (Grand Prix) získa turistické topánky na mieru.

Vyhodnotenie súťaže bude spojené s vernisážou už tradičnej putovnej výstavy finálových fotografií, ktorá každoročne zavíta na mnohé miesta nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Prešovský kraj je zdroj námetov pre každú umeleckú dušu, a zároveň je výzvou pre každého turistu, športovca či nadšenca prírody. Mám radosť z každého ročníka tejto súťaže, ktorá originálne predstavuje tento najfotogenickejší kraj Slovenska,“ uviedol predseda poroty Jano Štovka (MQEP).

Mgr. Barbora Čechová
Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska

 

Viac informácií vrátane Pravidiel súťaže Choď a foť 2023 nájdete na stránke https://www.severovychod.sk/clanok/fotosutaz-chod-a-fot-2023.