Festival Európske ľudové remeslo sa bude konať druhý júlový víkend

Tradičnými ľudovými remeslami ožije Kežmarok od piatku 8. júla do nedele 10. júla.

Festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa po dvoch rokoch vráti do svojej pôvodnej podoby. Hlavné a Hradné námestie v Kežmarku sa premení na uzatvorený festivalový areál, kde sa predstavia ľudové súbory a remeselníci z celého Slovenska a susedných európskych krajín. Stabilné miesto medzi remeselníkmi majú Králi remesiel, ktorým bude 30. ročník venovaný.

“EĽRO je o európskom remesle, tradíciách, hudbe, speve a hlavne o ľuďoch. A preto sme sa rozhodli tento jubilejný ročník venovať všetkým ľuďom a všetkým remeselníkom. Celý festival bude o zábave, bude sa niesť v priateľskom duchu a vráti sa k oslave tradícií a remesiel. Obyvatelia a návštevníci Kežmarku sa môžu tešiť predovšetkým na domáce súbory, mnohé veľmi známe, ale obrátili sme sa aj na našich susedov – Česko, Poľsko a Maďarsko a budeme sa snažiť do mesta pritiahnuť aj ich významné súbory,” priblížil primátor Ján Ferenčák.

Mesto pod Tatrami bude počas troch festivalových dní žiť okrem remesiel a folklóru aj modernou hudbou a bohatým sprievodným programom pre všetky vekové kategórie. Históriu, cechové zvyky a rytierske súboje priblížia návštevníkom divadelné súbory, skupiny historického šarmu a bojového umenia. Deti sa budú môcť tešiť na predstavenia divadla, zábavné hry a pouličné atrakcie.

Súčasťou ponuky kultúrnych podujatí bude aj prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny, o ktoré je každoročne veľký záujem. “Prehliadky hradu budú tento rok počas dňa bez obmedzení. Počas dňa sa návštevníci budú môcť voľne pohybovať po expozíciách a večery budú patriť tradičným a vyhľadávaným divadelným predstaveniam. Nebudú chýbať ani obľúbené Krvavé dejiny, ktorých témou bude odsun karpatských Nemcov. Vieme, že je to ťažká téma, no napriek tomu si myslíme, že o týchto príkoriach a ľuďoch, ktorí si odtrpeli svoje, treba nahlas rozprávať. Pokiaľ nepoznáme dobre naše vlastné dejiny, nevieme reálne ohodnotiť to, čo sa teraz v súčasnosti deje okolo nás,“ ozrejmila riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.

O tom, že EĽRO je jedným z najobľúbenejších letných festivalov, svedčí aj jeho návštevnosť. Počas 29. ročníka v roku 2019 prešlo historickými bránami mesta počas troch dní celkovo 65-tisíc návštevníkov. V priebehu rokov sa stal súčasťou globálneho hnutia, ktorého cieľom je chrániť a propagovať nehmotné kultúrne dedičstvo.

Viac informácií o podujatí nájdete na www.elro.kezmarok.sk a sociálnych sieťach mesta.

Mgr. Barbora Sosková, tlačová hovorkyňa

Zdroj: https://elro.kezmarok.sk/