Festival Európske ľudové remeslo 2023

Medzinárodný festival venovaný zachovaniu a udržiavaniu myšlienky remeselných cechov Európske ľudové remeslo (EĽRO) píše svoju 31. kapitolu. Mesto pod Tatrami opäť ožije remeslami i folklórom. Na svoje si prídu aj milovníci modernej a populárnej hudby. Od 7. do 9. júla 2023 sa Kežmarok premení na uzatvorený festivalový areál, kde sa predstavia ľudové súbory a remeselníci zo Slovenska i zahraničia.

Históriu, cechové zvyky a rytierske súboje priblížia návštevníkom divadelné súbory, skupiny historického šarmu a bojového umenia. Pripravený je aj zaujímavý sprievodný program pre všetky vekové kategórie. Festivalové večery budú už tradične patriť programu zloženého z hudobných vystúpení slovenských aj českých interpretov, medzi nimi Štefan Štec, Sima, Monika Bagárová či No Name. Súčasťou ponuky kultúrnych podujatí bude aj prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny, o ktoré je každoročne veľký záujem. Deti sa budú môcť tešiť na vystúpenie Paci Pac, množstvo zábavných hier a pouličných atrakcií.

„Minulý rok EĽRO oslávilo svoj jubilejný 30. ročník. Do ďalšieho obdobia vstupujeme s novinkami a veľmi dúfame, že potešia nielen našich pravidelných návštevníkov, ale pritiahnu do Kežmarku aj takých, ktorí na festivale doteraz neboli,“ priblížil primátor Ján Ferenčák. Tohtoročné EĽRO bude okrem jedného z kežmarských remesiel po prvýkrát venované regiónu, konkrétne Kysuciam. Jeho zástupcovia potešia návštevníkov nielen svojimi folklórnymi vystúpeniami, ale prevedú ich aj svojim kultúrnym dedičstvom, históriou, zvykmi, tradíciami či gastronómiou. Záštitu tento rok prevzal námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu, strednú Áziu a Ameriku Miroslav Jenča. „Je to pre nás obrovskou cťou. Znamená to ocenenie našej snahy a energie, ktorú vkladáme do organizácie EĽRO už 31 rokov a zároveň sa nám otvárajú nové možnosti spolupráce pri príprave festivalu na domácom i medzinárodnom poli,” uzavrel primátor.

Od roku 1991 si EĽRO získal priazeň mnohých návštevníkov, ktorí sa pod Tatry radi v druhý júlový týždeň vracajú. Remeselníci okrem predaja výrobkov predvádzajú svoju remeselnú zručnosť a návštevníci festivalu si môžu pod vedením majstra remeslo aj vyskúšať.

Lístky sú už v predpredaji na ticketportal.sk. Viac aktualít týkajúcich sa podujatia ako podrobný program, ceny vstupného, mapa festivalu a všetky ďalšie informácie budú pribežne pribúdať na webovej stránke www.elro.kezmarok.sk a na sociálnych sieťach mesta.


Sprievodný program počas festivalu Európske ľudové remeslo 2023


Výstava Helmut Bistika – Výstavná sieň múzea, Ul. Dr. Alexandra č. 11. Vstupné: Dospelí – 2,00 Eur; Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 1,00 Eur

Expozícia automobilových veteránov – Severozápadný trakt Kežmarského hradu. Vstupné: Dospelí – 3,00 Eur, Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 1,50 Eur

Expozícia meštianska bytová kultúra – Meštiansky dom, Hlavné námestie č. 55. Vstupné: Dospelí – 4,00 Eur, Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 2,00 Eur

Výstava Kysuce, Výstavná sieň mesta Kežmarok, Hlavné námestie 64. Vstup voľný

Roman Rembovský: Natura morte, Galéria u anjela, Starý trh 53. Vstup voľný

Výstava maďarských tlačí, Sándor Petöfi – život a dielo básnika, Evajelické lýceum, Hviezdoslavova 18. Vstupné: Dospelí – 5,00 Eur, Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 2,50 Eur

Živé sochy na Kežmarskom hrade – legendy na hrade ožívajú v podaní BIG NAMES (7. – 9. 7. 2023) Vstupné: Dospelí – 5,00 Eur, Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 3,00 Eur. Rodinná vstupenka – 12 Eur

Krvavé dejiny – Rodostromy – Kežmarský hrad. Vstupné : predpredaj (do 5. júla) – 14,00 Eur, od 5. júla – 16,00 Eur. Rezervácia vstupeniek +421 918 744 840. Vstupenky do areálu festivalu neplatia do objektov múzea.


Dobové atrakcie pre deti pred Kežmarským hradom a v parku pred mestskou knižnicou


Pred hradom: Dobový tábor s prístreškom na kuchyňu. V kuchyni príprava a ochutnávka placiek z múky a vína s rôznou príchuťou slanou aj sladkou. Stan s mučiacimi nástrojmi – klada, španielska čižma, výstava zbroje a dobového oblečenia, stredoveké zbrane, ktoré si môžu vyskúšať. Výroba krúžkovej košele pod zbroj. Hod sekerou, lukostreľba a koníky – fotenie aj so zbrojnošmi a vozenie.

V parku pred mestskou knižnicou: Hravá heraldika – na drevených podložkách v tvare erbu si deti kreslia vlastný erb. Výroba vlastnoručne vyrobených príveskov – deti si pod dohľadom majstra vyskúšajú prácu s rôznym materiálom a technikami. Počnúc medeným drôtom, cez kov i kožou si vyrobia krásny šperk. Dračia tlama – deti sa pod dohľadom majstra Drakobijcu pretláčajú ťahaním reťaze s drakom. Svoju statočnosť si preveria pri súboji a kto bude nebojácny, vytiahne si z ohnivej dračej papule originálny darček. Dospelí aj deti si pod dohľadom majstra razia vlastné motívy do kovu alebo kože na unikátnom mincovom stroji známom už zo stredoveku a to skutočným masívnym BALANCIERom. Strašidelný dom pre odvážnych malých aj veľkých v objekte na Hradnom námestí 32 v Kežmarku.


Vstupenky na festival EĽRO


Ceny vstupeniek v predpredaji, najneskôr do 06.07.2023:
3-dňová dospelí – 12 €
3-dňová deti a mládež od 140 cm výšky a do veku 18 rokov, držitelia platnej ISIC karty  – 5 €
1-dňová nedeľa dospelí – 8 €
1-dňová nedeľa detský – 5 €

Ceny vstupeniek zakúpených na mieste, od 07.07.2023:
3-dňová dospelí – 18 €
3-dňová deti a mládež od 140 cm výšky a do veku 18 rokov, držitelia platnej ISIC karty  – 8 €
3-dňová deti do 140 cm, dospelí nad 62 rokov a ŤZP-S  – zadarmo
1-dňová nedeľa dospelí – 8 €
1-dňová nedeľa detský – 5 €
1-dňová nedeľa deti a mládež od 140 cm výšky do 18 rokov, držitelia platnej ISIC karty – 5 €

Vstupenka v predpredaji na www.ticketportal.sk. Vstupenky sú dostupné taktiež v informačných kanceláriách v Kežmarku, Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici, Poprade, Levoči a Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: https://www.kezmarok.sk/

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.elro.kezmarok.sk