EĽRO navštívia remeselníci z deviatich krajín

Medzinárodný festival ľudových remesiel a kultúry EĽRO začne už tento piatok 6. júla. Novinkou tohto ročníka sú tvorivé dielne Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), na kežmarskom pódiu vystúpi aj čínsky folklórny súbor a v nedeľu si spoločne zaspomíname na Jožka Krónera v muzikáli KUBO.

Európske ľudové remeslo začne v piatok popoludní sprievodom cez mesto a následným scénickým dobýjaním hradieb areálu remesiel. Návštevníci budú môcť počas dňa priamo sledovať remeselnú výrobu. Prvý deň festivalu vyvrcholí pred kežmarskou radnicou vystúpením českých speváckych hviezd Heleny Vondráčkovej so skupinou Charlie Band a Václava Neckařa so skupinou Bacily.

V sobotu popoludní je pre návštevníkov pripravený bohatý kultúrny program na štyroch javiskách za 10-eurový trojdňový vstup pre dospelého. Okrem folklórnych súborov zo Slovenska, privíta Kežmarok aj spevákov, tanečníkov a folkloristov zo Srbska, Gruzínska, Česka, Sicílie a dokonca i z Mosky či Hong Kongu. Sobotňajší program spestrí aj vystúpenie známej hudobnej skupiny Kollárovci. Druhý večer festivalu bude moderovať slovenský herec a zabávač Juraj „Šoko“ Tabaček. Na javisku pred radnicou zaspieva slovenská rocková skupina Gladiator, skupina Polemic či Ine Kafe. Na svoje si prídu aj fanúšikovia rapera a speváka Kaliho.

Nedeľný dopoludňajší program odštartuje pri kežmarskej radnici československý muzikál Kubo, ktorý je oslavou slovenského folklóru a pripomenutím si filmovej a divadelnej osobnosti Jozefa Krónera. Európsky festival sa skončí v nedeľu popoludní slávnostnou korunováciou Kráľa remesla.

Počas trojdňového festivalu návštevníci uvidia okrem 220 remeselníkov z deviatich krajín aj šermiarov, sokoliarov, historické tance, dobovú hudbu, módnu prehliadku či cechové zvyky. Divadlo ex Teatro v spolupráci s Múzeom v Kežmarku predstaví rozprávku s pesničkami Modrý vták a divadelné predstavenie Krvavé dejiny, ktoré je venované životu Beaty Laskej. Pre deti bude pripravené detské mestečko, bábkové divadlo, šach s maxi figúrkami či jazda na koňoch a poníkoch a iné atrakcie.

Parkovanie počas festivalu bude v bežnej prevádzke. Návštevníci budú môcť zaparkovať svoje vozidlo na zvyčajných parkovacích miestach a cena parkovného je rovnaká ako počas bežných pracovných dní. Osobné automobily majú prvých 30 minút parkovanie zdarma, no musia zaplatiť aspoň minimálny poplatok 0,10 eur, každá ďalšia začatá štvrťhodina stojí 10 centov. Pri platbe v parkovacích automatoch a platbách v hotovosti u parkovacej služby je minimálna sadzba jednorazového parkovného 0,10 € za prvých 45 min..

Viac informácií k cenám a parkovacím miestam nájdete tu

Vstupenky na celý festival si môžu návštevníci zakúpiť v predpredaji za zvýhodnenú cenu 8 eur. Pre tých, ktorí plánujú navštíviť Kežmarok iba v nedeľu, je možnosť zakúpiť si vstupenku iba na tento deň (5 eur dospelý, 3 eur dieťa).