Dni židovskej kultúry v Kežmarku

Dni židovskej kultúry v Kežmarku

KEDY? 7.9. – 12.9.2020

V pondelok 7. 9. si v kine Iskra už tradične pripomenieme nášho slávneho rodáka a svetoznámeho režiséra. V rámci programu Pocta Jurajovi Herzovi (19.00 – 21.30) si pozrieme jeho film z roku 1985 na motívy života a smrti novinárky Jožky Jabůrkovej – Zastihla mě noc. Aj v betónovej cele v koncentráku sa dá myslieť na oblohu. (Vstupné 5 eur, držitelia preukazu filmového klubu 3 eurá.)

V stredu 9. 9. predpoludním (9.00 – 11.30) bude pre záujemcov sprístupnený kežmarský židovský cintorín, ktorý je na križovatke ulíc Tehelňa a Biela voda – pri kežmarskom kúpalisku neďaleko Tatraľanu. Mikuláš Lipták tam počas prehliadky porozpráva zaujímavé príbehy z dejín židov v Kežmarku aj na Spiši. (Vstup voľný.)
Na Kežmarskom hrade je v múzeu (v priestoroch nad vonkajším schodiskom na nádvorí) pripravená expozícia venovaná tunajšej židovskej komunite. Vstupy budú organizované o 10.00 a 14.00. (Vstup voľný.)

Večer (19.00 – 21.30) bude v kine Iskra slovenská premiéra izraelského filmu Jedna rodina (v pôvodnom znení s titulkami). Ide o dramatický príbeh záchrany rodiny Honigovej a pátrania potomkov zachránených po potomkoch záchrancov – projekt Vertikála východného vetra. Po filme bude (aj online) beseda s hlavnými aktérmi filmu. Po skončení podujatia pôjdeme ešte zapáliť sviečky ku pamätníku na mieste synagógy. (Vstup voľný.)

V sobotu 12. 9. pozývame na 3. ročník Memoriálu Eduarda Laufera. Peší pochod 3. ročníka memoriálu tentokrát povedie už z Kežmarku na neďaleký Jeruzalemský vrch (701 m n. m.) na trase z centra mesta od Kežmarskej informačnej agentúry (Hlavné námestie 64) cez sídlisko Sever. Pôjde o nenáročný ľahký výstup. Stačí bežný turistický výstroj, paličky a pláštenka pre prípad daždivého počasia. Zraz účastníkov je stanovený na 9.00 hodinu. Účasť na podujatí je individuálna – po zvážení situácie s rozšírením ochorenia COVID 19. Odborný výklad v meste podá Mikuláš Lipták. Sprievod Stanislav Pavlarčík. Telefonický kontakt: 0908 438 050. (Vstup voľný.)

RNDr. Stanislav Pavlarčík a Ing. Mikuláš Lipták

Zdroj: www.kezmarok.sk