Žabia cesta – viacúčelová vodná nádrž Levoča

Multifunkčný areál, ktorý ponúka relaxačné, športové, náučné ako aj kultúrne vyžitie, je pre verejnosť otvorený od 9.7.2022. V regióne sa jedná o jedinečný projekt, ktorý prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Revitalizácia areálu viacúčelovej vodnej nádrže sa začala v marci 2021 na základe projektu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko-Slovensko.

 Prečo Žabia cesta

Celý projekt vznikol vďaka žabám. Na priľahlej komunikácií prišlo každoročne o život množstvo žiab počas migrácie. Súčasťou projektu bola preto stavba zábran a priechodov pod komunikáciou, aby sa ochránilo čo najviac jedincov. Jedným z hlavných piliérov revitalizácie areálu viacúčelovej vodnej nádrže bolo tiež vytvorenie interaktívneho náučného chodníka, ktorý je venovaný životu tunajších obojživelníkov a predstaveniu vzácnej flóry v okolí.

 

Poloha

Areál sa nachádza za Levočou (3 km od centra mesta) v smere na Levočskú Dolinu, návštevníkov privedie k Žabej ceste smerová tabuľa. Z Levoče vedie k vodnej nádrži aj cyklochodník, po ktorom sa pohodlne dostanú až pred brány areálu.

 

Atrakcie

Prírodné kúpanie

Pre záujemcov o prírodné kúpanie je vyčlenená plocha, na ktorú dohliada plavčík. Maximálna hĺbka je 130 cm, do vyznačenej zóny na kúpanie vedie bezpečný vstup so zábradlím a na okrajoch je plytká voda pre malé deti. Keďže podľa kategorizácie patrí viacúčelová vodná nádrž medzi prírodné kúpaliská, kvalita vody je pravidelne kontrolovaná Úradom verejného zdravotníctva. V blízkosti zóny na kúpanie sú prírodné sprchy a prezliekareň. Toalety pre verejnosť sa nachádzajú v Dome prírody.

Vodné atrakcie

Krásy okolitej prírody si návštevníci môžu užiť vďaka plavbe po priehrade. Zapožičať si môžu malé vodné plavidlá – šľapacie vodné bicykle  a pramice (loďky s veslami).

Lanový park

Pri vstupe do areálu sa nachádza lanový park, ktorý sa pýši tromi okruhmi. Spodný okruh je určený pre deti od 3 rokov, stredný pre návštevníkov s výškou od 160 cm a najvyšší okruh ponúkne dokonalý zážitok v podobe výhľadu na celý areál a okolie. Najvyšší okruh sa nachádza vo výške 9,7 metra. Súčasťou lanového parku je aj lezecká stena. Vysvetlenie techniky lezenia, dohľad a prípadnú pomoc v lanovom parku poskytujú návštevníkom vyškolení inštruktori.

Multifunkčné ihrisko

Pre športových nadšencov je pripravené multifunkčné ihrisko, na ktorom si môžu zahrať tenis, futbal, nohejbal, volejbal či basketbal. Pri prenájme ihriska dostanú návštevníci plné vybavenie potrebné k hre (siete, lopty, rakety).

Plážové ihrisko

Pri vodnej ploche sa nachádza plážové ihrisko, na ktorom si návštevníci areálu môžu zahrať plážový volejbal. Pri prenájme plážového ihriska dostanú kompletné vybavenie (čiary, sieť, lopta).

Pre deti

Súčasťou areálu je samozrejme aj niečo pre najmenších návštevníkov. Detské ihrisko pozostáva z hernej zostavy v tvare lode a pružinových hojdačiek. Pri lanovom parku sú v svahu umiestnené aj dve šmýkalky, kladina, prak vo svahu

 

Dom prírody

V Dome prírody sa na prízemí nachádza spoločná miestnosť a na poschodí 2 učebne, ktoré slúžia na prednášky (nielen prírodovedných predmetov) pre žiakov a študentov. Tento priestor je určený na školenia, prezentácie, workshopy o životnom prostredí, faune, flóre a podobne.

 

Ďalšie možnosti zábavy a relaxu

V areáli Žabia cesta sa hostia určite nudiť nebudú. Okrem vyššie uvedených atrakcií si môžu za poplatok zapožičať aj ruské kolkyvonkajší šach.

Pre návštevníkov prichádzajúcich za účelom oddychu, relaxu či opaľovania, zabezpečia komfort lehátka, ktoré si môžu prenajať. Relaxačne posedieť si môžu aj v hlavnom altánku s výhľadom na vodnú plochu alebo v samostatných menších altánkoch, ktoré lemujú areál. Tieto altánky sú ideálnym miestom pre vareniu guľášu či grilovačku. V areáli je možnosť zapožičania kotlíku, platne, roštu a potrebného náčinia (varecha, naberačka, .. vrátane dreva).

 

Kultúra

Hlavným prvkom pre kultúrne využitie v areáli je prekryté pódium, na ktorom sa budú konať rôzne kultúrno-spoločenské akcie.

 

Iné informácie

  • celý areál je bezbariérový
  • bezplatné parkovisko
  • občerstvenie zabezpečuje bufet
  • lanový park a športovisko je možné rezervovať vopred
  • vhodné pre firemné teambuildingy