Slovensko je stále obľúbenejšou destináciou

Bratislava (12. septembra 2017) – Turisti čoraz viac vyhľadávajú Slovensko a dovolenku u nás považujú za dobrý nápad. Cestovný ruch pokračuje v progresívnom trende a počet ubytovaných hostí naďalej rastie. Také sú posledné štatistiky ubytovania na Slovensku za prvý polrok 2017. Najnovšie čísla prekonávajú aj rekordy vlaňajšej úspešnej sezóny. Za prvé dva kvartály 2017 na Slovensko zavítalo takmer 2 a pol milióna návštevníkov, čo je o takmer 10 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016.

Posledné čísla návštevnosti sú veľmi povzbudzujúce. Máme krásnu krajinu, ktorá ponúka nielen nádhernú prírodu a pamiatky, ale aj konkurencieschopné a kvalitné služby. Veríme, že sa nám nastúpený trend podarí udržať aj do budúcnosti a návštevníci sa budú do našej krajiny radi vracať,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Najvyššiu návštevnosť prvého polroku 2017 zaznamenal mesiac jún, počas ktorého sa v regiónoch Slovenska ubytovalo vyše 520-tisíc hostí. Slováci naďalej potvrdzujú, že chcú spoznávať svoju domovinu. Tvorili totiž 62 percent všetkých návštevníkov, pričom ich počet v poslednom polroku medziročne stúpol o viac ako 10 percent.

Rovnako hostí zo zahraničia pricestovalo o vyše 9 percent viac a strávili u nás aj viac prenocovaní (+7,4%) . Najviac návštevníkov spoza hraníc prišlo už tradične zo susedných krajín, najmä z Českej republiky (28 %), z Poľska (10 %), Nemecka (9 %), Maďarska (5 %) a Rakúska (4 %). V rámci zdrojových trhov príjazdového CR Slovenska zaznamenali v medziročnom vývoji najvyššie tempo rastu hostia z Číny (+ 63,8 %), Izraela (+57,7 %) a Ruska (+ 22,6 %).

Situácia na medzinárodnom trhu cestovného ruchu je v súčasnosti pre Slovensko veľmi priaznivá a je pravdepodobné, že tento rok bude ešte úspešnejší ako ten vlaňajší. Je veľmi potešujúce, že odvetvie, ktoré zamestnáva viac ako 300- tisíc ľudí a generuje pridanú hodnotu cez 9 mld. € ročne, má takýto progresívny vývoj,” dodala generálna riaditeľka Sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Ivana Vala Magátová.

Z regiónov si dominanciu naďalej drží Bratislavský kraj, ktorý navštívilo viac ako  663- tis. turistov, čo je takmer tretina všetkých hostí (27 %), a tiež Žilinský kraj s podielom 21 %. Hlavné mesto sa spája s tzv. city breaks, t.j. mestským a poznávacím CR. V Žilinskom kraji sú najpreferovanejšími horské oblasti s vynikajúcimi podmienkami na turistiku či cykloturistiku, spojenú s pobytom pri vode.

Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby SR