• Mesto Kežmarok, Starý trh (Ulica od hradu po ulicu Dr. Alexandra), 060 01 Kežmarok
  • E-Mail: info@kezmarok.sk
  • Tel.: +421524492135
  • GPS: 49.139675, 20.432207 (Parkovisko pri hrade), 49.139265, 20.430217 (Parkovanie na ulici Starý trh – stred), 49.138263, 20.427693 (Parkovanie na ulici Starý trh – Sintra)

OD DREVA KU KAMEŇU

Začalo sa to v časoch, keď sa z malých drevených usadlostí rodilo mesto. Hoci v 13. storočí bolo v okolí Kežmarku dostatok stavebného dreva, neraz sa doň zahryzol nenásytný oheň. Preto sa obyvatelia rozhodli použiť na budovanie domov trvácnejší materiál – kameň. A neboli to hocijaké domy! Mali vežovitý tvar a slúžili, ako malé pevnosti. Ako časom pribúdala zástavba, bolo potrebné chrániť mesto aj opevnením. Časť obranných múrov sa zachovala do dnešných dní a dajú sa obdivovať z parku (s tankom) pri hrade.

STARÝ TRH A HUSITI

Starý trh, ako najstaršia a niekedy aj najdôležitejšia ulica v meste lákala kadekoho. Staré kamenné múry si pamätajú aj príchod husitov v roku 1433. V tom čase slúžil jeden z domov ako radnica. Aj keď jednoznačné dôkazy sme zatiaľ neobjavili, indície naznačujú, že sa mohlo jednať o dnešný dom číslo 33, alebo 47. Faktom zostáva, že radnica vyhorela a pravdepodobne sa oheň rozšíril aj na ďalšie domy. Nová radnica bola postavená v dnešnom centre Kežmarku, čo malo za následok postupné upadanie významu Starého trhu.

POŽIAR A PODVOD

Ako aj samotný názov naznačuje, práve medzi domami najvýznamnejších kežmarských rodín sa konali veľkolepé trhy. Umožňovalo to trhové právo. Prosperite pomohlo právo skladu, ktoré mesto získalo malým podvodom. Veru, aj pred stáročiami sa uvažovalo, ako si prilepšiť. Kežmarčania tvrdili, že pri požiari radnice pri husitskom vpáde zhorelo aj právo skladu, ktoré mesto po pravde nevlastnilo. Panovník uvedený do klamu právo skladu opätovne potvrdil. Rozprúdila sa tak 250-ročná obchodná vojna s Levočou.

ZAPÁLENÍ BEZ OHŇA

Časom aj medzimestské hádky vyšli z módy a nahradili ich iné huncútstva. Na Starom trhu v dome číslo 39 visí pamätná tabuľa z roku 2007. Pripomína obdobie silnejúcej maďarizácie, keď vzdelávanie v rodnej reči bolo stále viac obmedzované. Slovenskí študenti si v spomínanom dome založili tajný spolok s názvom Mor ho! Týmto mladým a veľmi bystrím hlavám šlo o to, aby sa poznanie a vedomosti šírili v slovenskom jazyku. Moc úradná dočasne zvíťazila nad šľachetnou ideou a v roku 1912 študentov vylúčila nielen z kežmarského gymnázia, ale aj zo všetkých uhorských škôl.

POHROMA DNEŠNÝCH DNÍ

Koniec 20. a začiatok 21. storočia napáchal na Strom trhu nesmierne škody. Celá ulica prešla necitlivou prestavbou, ba ja likvidáciou domov. Posol s odkazom našich predkov prišiel o svoju charakteristickú tvár. Napriek tomu si domy na začiatku a konci Starého trhu uchovali sedlové strechy. Ako sa časom menia ľudia, menia sa aj ulice a tejto zmene neunikol ani Starý trh. Stále však má čo ponúknuť a základy najstaršej ulice v meste stále strážia nejedno tajomstvo.

KAM ZO STARÉHO TRHU

Najbližšie pri Starom trhu je Múzeum v hrade. Skvostom Kežmarku je aj Bazilika sv. KrížaDrevený artikulárny kostol. V obe sakrálne stavby sú pod ochranou UNESCO. Pre lepšie spoznanie slobodného kráľovského mesta Kežmarok  je vhodné nechať sa viesť historickou cestou.