Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o.

Rudolf Velička
Majere 34
061 01 Majere
Mail: velicka@pltnictvo.sk
Tel.: +421905294699
GPS: 49.389579, 20.382789 (Parkovisko Prístavisko Majere), 49.412204, 20.458095 (Parkovisko Lesnica)

MÁLOKTO VIE

Ľudia by nedokázali žiť, ak by nebol biely deň a čierna noc. Podobne Dunajec žije vďaka sútoku Bieleho a Čierneho Dunajca. V Zamagurí už tisícročia bojuje s mocnými skalami, ktoré sa Dunajcu postavili do cesty. Ale márne. Dravé zuby vodného živlu si prehrýzli cestu vápencovým masívom Troch korún, čím vznikol Prielom Dunajca.

1 + 1 = 3

Čo by bolo v matematike nepredstaviteľné, v lone prírody funguje dokonale. Dôkazom je prísne chránené územie Pieninského národného parku, známeho pod skratkou PIENAP. A ako je to s tými počtami? Dokonalá príroda + vodná sila = tri možnosti, ako získať zážitok na celý život! Ako prví si na svoje prídu vodáci, ktorý dobre zvládajú pádlovanie v kanoe a kajakoch. Viac adrenalínu získa druhá skupina, ktorá preferuje splav v rafte. Tretia skupina má v najväčšej obľube splav Dunajca na drevených pltiach. Vysoká bezpečnosť a najlepšie možnosti na vyžívanie sa z okolitých krás nie je všetko. Veľkou atrakciou na pltiach je neopísateľná nálada vybudená originálnou goralskou muzikou. Navyše plte poskytujú možnosť zažiť splav pod bralami Siedmich mníchov aj pre seniorov a deti.

A ČO POTOM?

Tento fantastický zážitok na vlnách Dunajca trvá od 90 minút po dve hodiny. Ideálne miesto pre začiatok dobrodružstva je v prístavisku Majere. Konečná zastávka po 11 kilometrovom splave je v obci Lesnica. Dobrou voľbou je využiť miestnu prepravu späť na začiatok splavu. Lepšou voľbou je zapožičať si bicykel a vrátiť sa popri rieke zo sedadla ekologického tátoša. Najkrajšia voľba je rozhodnúť sa pre návrat po svojich. Pešia prechádzka je síce dlhá, ale nesmierne krásna.

S TROCHOU ŠŤASTIA…

…ktoré praje pripraveným uvidíte množstvo rýb, ako sa preháňajú v čistej vode. Celá lokalita, okolo Dunajca je známa výskytom výnimočných a prísne chránených rastlín. Ku klenotom flóry patrí 18 druhov kvietkov z čeľade Orchideacea.

Po rastlinnom koberci sa rád prechádza rys, vlk a dokonca aj hnedý medveď. Škoda len, že na to, aby ste týchto krásavcov fauny uzreli, potrebovali by ste oveľa viac, než len trochu šťastia. Aj keď sú tieto šelmy plachá a turistom sa oblúkom vyhýbajú, zanechávajú za sebou odtlačky v pôde. Nájdete ich?

BONUS OKOLIA

Okrem hľadania krásy sa do Zamaguria chodieva aj upevňovať zdravie. Ideálne podmienky ponúkajú blízke KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR– Smerdžonka (5 km). Podzemná klenotnica je sprístupnená skrz Beliansku jaskyňu (38 km). Vdýchnuť históriu sa dá v starobylom Kežmarku (40 km) so svojim jedinečným mestským hradom a pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO. A ak z toľkej krásy priam lietate, nenechajte si ujsť prechádzku Chodníkom korunami stromov v Bachledovej doline (44 km).