• Mesto Kežmarok
  • Adresa: Múzeum v Kežmarku – HRAD, Hradné námestie 42, 060 01 Kežmarok
  • Mail: lektori@kezmarok.com
  • Web: www.kezmarok.com
  • Tel.: +421524522619
  • GPS: 49.139427, 20.433550

POŽIARMI KU KRÁSE

Pevnosť začala písať svoje príbehy roku 1463 na mieste, kde stál Kláštor sv. Alžbety. Rodine Zápoľských sa podarilo vybudovať neskorogotický hrad. Ten časom viackrát vyhorel a zmenami majiteľov dochádzalo k početným prestavbám.

Posledný veľký požiar ničil komplex budov v roku 1901. Areál hradu následne roky pustol. Až v roku 1931 bola dokončená čiastočná obnova, a vo veži vzniklo Mestské múzeum. Počas druhej svetovej vojny sídlilo na hrade gestapo.

Zásadná rekonštrukcia hradu začala v roku 1960 a s väčšími časovými prestávkami prebiehala do roku 2019. Okrem vynoveného vzhľadu je raritou mestského hradu fakt, že je jednou z mála pevností, ktorá nestojí na kopci.

EXPOZÍCIE HODNÉ OBDIVU

Netradičná je expozícia miestnych cechov i fenomenálna radničná miestnosť, v ktorej sa rozhodovalo o osudoch mesta. Nemenej zaujímavá je zbierka starých chladných a palných zbraní. Veľkým prekvapením expozície je dobová lekáreň, ktorá privádza návštevníkov do údivu.

Atrakciou je aj hladomorňa, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto, nehovoriac o majestátnej panoráme Tatier.

Samozrejme, že svoje miesto v múzeu má aj Židovská obec, nádherná kaplnka a expozície venované Snežným horám, ako sa niekedy Vysoké Tatry nazývali. Na svoje si prídete aj pri prehliadke expozície historických áut, ktorú rozhodne nesmiete vynechať.

PRVÁ ŽENA V TATRÁCH

Hrad je príbehmi doslova opradený. Najznámejší a zároveň pravdivý rozpráva o podivnej láske. Albert Lasky pri pohľade do prázdnej pokladnice požiadal o ruku bohatú vdovu Beatou Ostrogskou-Koscieleskou. O dvadsať rokov staršia novomanželka obdivovala Alberta a ešte väčšmi Tatry. Ako prvá žena sa v roku 1565 vybrala k Zelenému plesu v nádeji, že na jeho dne uvidí drahokam zafarbujúci vodu. Poznávanie prírodných krás sa jej však stalo po návrate na hrad osudným. Manžel ju nechal zamurovať do hladomorne. Cez jedno malé okienko dostávala malý prídel poživne a druhým mohla hľadieť na príčinu svojho utrpenia – majestátne štíty. Roky väznenia ju pripravili o rozum. Vyslobodil ju až nový majiteľ hradu Rueber.

NA SKOK OD HRADU

Len tri minúty chôdze smerom do centa sa nachádza nádherná expozícia Múzea bytovej kultúry (Hlavné námestie 55). Zaujímavý je aj Mariánsky kostol (Paulínsky kostol) pre osadenie v radovej zástavbe domov na Hranom námestí 53. Mesto ponúka samozrejme viac. Milovníkom starobylej krásy odporúčame držať sa historickej cesty, ktorá vás plynulo prevedie tým najkrajším a najhodnotnejším v Kežmarku.